در هوای گرم تابستان برای دوچرخه سواری چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

10 / 10
از 1 کاربر

دوچرخه سواری از ورزش های پر طرفدار است که افراد با هر سن و سالی می توانند آن را انجام دهند. انجام دادن دوچرخه سواری اگر با رعایت اصول و البته شدت مناسب انجام شود سبب بهبود سلامتی و سیستم قلبی عروقی تان خواهد شد. جالب است بدانید با یک ساعت دوچرخه سواری می توانید 500 کالری بسوزانید و به تناسب اندام بدنتان نیز کمک کنید.

در فصل تابستان به دلیل بالا رفتن شدت گرما برای انجام دادن هر ورزشی از جمله دوچرخه سواری باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید در عین سلامتی و شادابی برای ارتقای سطح انرژی تان اوقات خوبی را پشت سر بگذارید.

در هوای گرم تابستان برای دوچرخه سواری چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری

سالانه افراد زیادی در حین استفاده از دوچرخه  مصدوم می شوند و صدمات زیادی می بینند که گاهی این صدمات را نمیتوان هیچ وقت جبران کرد. معمولا دوچرخه سواران آسیب های زیادی از ناحیه سر می بینند و برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از حرکت در دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید. سعی کنید از کلاه های مخصوص دوچرخه سواری داشته باشید تا هم احتمال آسیب مخصوصا به سرتان را تا 90 درصد کم کنید و هم در فصل تابستان احتمال ابتلا به گرمازدگی تان را به حداقل برسانید.

مراقب گرما باشید

زمانی که در فصل تابستان  از دوچرخه  استفاده می کنید باید مراقب سوختگی پوست تان نیز باشید و قبل از حرکت و شروع سواری از کرم ضد آفتاب های مناسب استفاده کنید. در تابستان مخصوصا در زمان هایی که ورزش انجام می دهید باید بدن تان را هیدراته نگه دارید تا دچار گرما زدگی و مشکلات آن نشوید.

زمان انجام دوچرخه سواری لوازم مناسب و استانداری تهیه کنید و به همراه داشتن بطری آب را نیز فراموش نکنید. دوچرخه سواری با رعایت اصول خاص خودش حتی در زیر نور خورشید نیز لذت بخش است و تفریحی سالم و مفرحی به حساب می آید. با کمی بی دقتی و بی احتیاطی گرمای تابستان داغ و آفتاب می تواند بدن شما را دهیدراته کرده و با از دست دادن آب بدن نیز دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

بدن در حالت طبیعی به دهیدراته شدن اکنش نشان می دهد. درست است که با فعالیت بیشتر و رکاب زدن زیاد بدنتان بیشتر عرق می کند، اما توجه داشته باشید که شما اگر استرس داشته، بیشتر فعالیت کرده و زیر نور خورشید نیز عرق کنید، آن هم بیشتر از حد طبیعی! آب بدن خود را در حد غیرطبیعی از دست می دهید و دچار مشکلات جدی خواهید شد.

مایعات کافی بنوشید

در تابستان از روی اجبار هم که شده آب زیاد بنوشید و عادت کم آب خوردن تان را ترک کنید. قبل، حین و بعد از استفاده از دوچرخه نوشیدن آب از واجبات و ضروریات مهم است. قبل از هر کاری برای دوچرخه سواری لباس مناسبی بپوشید و توجه داشته باشید دوچرخه ای را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. لباس مناسب و ایده آل می تواند شما را از اثرات بد نور خورشید محافظت کند، پس در انتخاب تان دقت کنید تا زیر نور آفتاب بدتر عرق نکنید و دچار گرمازدگی نشوید. به نیازهای خود در زمان دوچرخه سواری توجه کنید تا زیر آفتاب دچار مشکلی نشوید و بتوانید از دوچرخه و  سواری کردن با آن و البته تابستان تان لذت ببرید.

کرم ضد آفتاب می تواند یک مانع و پوشش خوبی برای جلوگیری از اثرات مضر آفتاب باشد. بیشتر از کرم های ضد آفتاب احتیاج به تجدید دارند که بهتر است آن را فراموش نکنید تا بتوانید در مقابل آفتاب در برابر پوست خود محافظ خوبی داشته باشید.

برای اینکه به ساعات طولانی و با شدت رکاب زنی در گرما عادت کنید، بهتر است از مدت زمان های کم استفاده کنید و کم کم این ساعت را افزایش دهید تا بدن بتواند خود را به شرایط وقف دهد.

اگر جزو افرادی هستید که اضافه وزن دارید حتما فعالیت و دوچرخه سواری در روزهای گرم برای شما کمی سخت تر خواهد بود و توصیه ما به شما این است که اول چند کیلویی از اضافه وزن خود را کم کرده و بعد در تابستان داغ در هوای آزاد دوچرخه سواری کنید.

تناسب اندام مناسب در حین دوچرخه سواری کمک می کند تا راحت تر بتوانید گرمای شدید هوا را تحمل کنید. توجه داشته باشید که چربی می تواند گرمای بدن دوچرخه سوار را تشدید کند و بیشتر از قبل عرق می کنید و اذیت می شوید.

زمانی که با اضافه وزن بخواهید در گرمای تابستان سربالایی را رکاب بزنید، درست مثل زمانی که کاپشن به تن دارید عرق می کنید و دچار مشکل می شوید. با تناسب اندام راحت تر می توانید رکاب بزنید و برای بالا رفتن از سربالایی ها برنامه ریزی کنید تا گرما نیز شما را اذیت نکند.

برای رسیدن به تناسب اندام بهتر است ورزش های هوازی را داخل سالن یا خانه با کمک دستگاه های هوازی خانگی انجام دهید و البته به مواد غذایی که می خورید نیز توجه داشته باشید. توجه داشته باشید که هر چه سن بالاتر می رود سرعت متابولیسم بدن تان نیز کمتر خواهد شد و باید بیشتر فعالیت کنید و حواستان به خورد و خوراکتان نیز باشد.

این نکات را به خاطر بسپارید

*برای سواری کردن با دوچرخه در تابستان لباس مناسبی تهیه کنید که رنگ روشن داشته و نخی باشد. لباس های تیره انعکاس نور دارند و گرما را بیشتر در خود نگه می دارند و برای فصل تابستان اصلا مناسب نیستند.

*کرم ضد آفتابی با مقاومت بالا در برابر نور خورشید داشته باشید تا بتوانید هر چند ساعت آن را مجدد بزنید.

*آب همراه داشته باشید یا بین راهتان حتما آب، بستنی و نوشیدنی های مناسب حتما تهیه کنید تا دچار گرما زدگی نشوید و بتوانید سواری خوبی را تجربه کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()