09377000080
سبد خرید 0
« بازگشت به لیست اخبار | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 37 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اثر مثبت تردمیل روی پوکی استخوان

یکی از مدرسین دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه مفید ترین ورزش برای پوکی استخوان چیست، گفت: در علم پزشکی قوزبندهای خاصی تولید شده که مانند کوله پشتی طراحی شده اند و توجه بیشتر پزشکان را به خود جلب کرده است.

دکتر احمد رئیس السادات در خصوص پوکی استخوان اظهار داشت: جالب است بدانید تردمیل به دلیل فشار بیشتری که به استخوان ها، ستون فقرات و اندام تحتانی وارد می کند، برای افزایش تراکم استخوان مفید تر است.

رئیس السادات ادامه داد: دستگاه دوچرخه ثابت اثر قابل توجهی برای بیشتر شدن تراکم استخوان ندارد و تنها افرادی که دچار زانو دردهای حادی بوده و بسیار چاق هستند و نمی توانند از تردمیل استفاده کنند و باید از دوچرخه ثابت استفاده کنند تا حداقل فعالیت ورزشی داشته باشند و دچار مشکل نشوند.

وی ادامه داد: به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت زین و فرمان دوچرخه را حتما تنظیم کنید و این تنظیم هم به گونه ای باشد که ناحیه پشت و زانویی بیمار دچار خمیدگی بیش از حد نشود.

پیاده روی مخصوصا در سطوح غیرشیب دار، ساده ترین و در عین حال مفید ترین ورزش برای افرادی است که به پوکی استخوان مبتلا شده اند.انجام دادن ورزش های شدید مانند؛ ورزش های رزمی و ورزش های پر برخورد مثل فوتبال یا دویدن های سریع مخصوصا برای سالمندان که مبتلا به پوکی استخوان هستند، اصلا توصیه نمی شود.تمام ورزش های نام برده ممکن است منجر به زمین خوردن و شکستگی های بدی شود و افراد ی که دچار پوکی استخوان هستند را دچار مشکلات زیادی کند.

دکتر رئیس السادات گفت: به تازگی ورزش جدید "تای چی" که ریشه در ورزش های رزمی سنتی چینی دارد، ورزش مفیدی برای سالمندان شناخته شده است. این ورزش برای تراکم استخوان ها و به بهبود تعادل و پیشگیری از خطرات احتمالی مانند زمین خوردن مفید بوده و میتواند کمک خوبی بوده باعث بالا رفتن کیفیت زندگی مبتلایان به پوکی استخوان عزیز شود.

وی تاکید کرد: در سالمندان یا افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، انجام دادن ورزش هایی که در آن فرد باید پشت و کمر خود را خم کند نه تنها مفید و سودمند برای بدن آنها نیست، بلکه باعث زیاد شدن شکستگی ها مخصوصا در ستون فقرات ورزشکار می شود.عضو هیات علمی بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد: انجام دادن ورزش هایی که با شدت و فعالیت های بالایی همراه هستند، مشکل ساز خواهد بود و باید در انتخاب ورزش هایی که در آن بیماران کمر خود را بیش از اندازه خم می کنند دقت داشت تا دچار مشکل نشوند.

وی افزود: قوزبندهایی که اخیرا مانند کوله پشتی طراحی و تولید شده اند، توجه اکثر بیماران و حتی پزشکان را به خود جلب کرده است.این قوزبندها وزنی معادل نیم تا یک کیلوگرم دارند و باعث می شوند شخص تعادل زیادی پیدا کند و باعث راست شدن ستون فقرات می شوند.

تحقیقات انجام شده نشان داده که استفاده از این قوزبندهای وزنه دار 2 تا 3 نوبت در روز هر بار در حدود یک ساعت باعث بهبود تعادل و کمتر شدن خطر زمین خوردن سالمند و مبتلایان به پوکی استخوان می شود.وی در پایان افزود: اصلاح محیط زندگی و حتی معابر و اطرافمان باعث پیشگیری از زمین خوردن و آسیب های بعد از آن می شود.

تنظیم ارتفاع تخت خوابتان و استفاده از صندلی های دسته دار و قرار دادن دستگیره های مناسب بر روی دیوارها و حتی نصب آنها در محیط های لغزنده مخصوصا کف دستشویی ها و حمام که باعث کاهش خطر زمین خوردن در سالمندان می شود.فراموش نکنید که نور مناسب به ویژه در شب ها و عدم وجود قالیچه یا فرش های سبک در مسیر تردد سالمندان که برای پیشگیری از لیز خوردن و سقوط آنها باید در نظر گرفته شود.

به یاد داشته باشید که در دوران کودکی و نوجوانی سرعت تشکیل بافت های استخوانی بیشتر از برداشت آن است.لذا در این دوران استخوان ها رشد می کنند و اندازه آنها بزرگ تر می شود. در سن 20 تا 30 سال میزان رشد رشد و برداشت استخوان یکسان است و به همین دلیل تراکم و اندازه استخوان ها ثابت می ماند.

از 30 سالگی به بعد میزان برداشت از استخوان ها از میزان تشکیل رشد استخوان ها پیشی می گیرد و کم کم استخوان ها شروع به نازک شدن می کنند و حدود 1درصد از تراکم استخوان ها کاسته می شود.داشتن و رعایت یک رژیم غذایی مناسب و سالم نقش مهمی در رشد و حفظ تراکم استخوان ها دارد. محدودیت های غذایی طولانی مدت می تواند مانع رسیدن مواد غذایی لازم به بدن به خصوص کلسیم و ویتامین D شود.

برای اینکه دچار بیماری پوکی استخوان نشوید و مشکلی پیدا نکنید باید به این چند نکته توجه کنید؛ فعالیت های ورزشی مناسب داشته باشید، سیگار نکشید، روزانه به مدت حداقل 10 دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید، پس از یائسگی با صلاح دید پزشک از هورمون های مناسب استفاده کرده و مهم تر از همه موارد اینکه از غذاهای حاوی کلسیم به خصوص لبنیات بیشتر استفاده کنید.

ارسال نظر
نام شما :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()