بیماری های خود ایمنی و ماساژ درمانی

10 / 10
از 1 کاربر

بیماری های خود ایمنی در زنان زیر 65 سال، از علت های اصلی مرگ و میر است. بیماری های خود ایمنی قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد ولی علت اصلی و مشترک این بیماری ها آن است که بدن به خودش حمله می کند؛ البته بیماری ها اغلب علت ژنتیکی دارد، بنابراین، سابقه پزشکی خانواده تان را بررسی کنید.در زیر می خواهیم چند نوع از عوامل این بیماری را نام ببریم:

√ کاهش وزن سریع و بی دلیل : اولین علامت این بیماری این است که اگرچه بعضی ها دوست دارند وزن کم کنند اما کاهش وزن سریع بدون رژیم گرفتن یا ورزش کردن، می تواند یکی از علامت های بروز بیماری در بدن باشد.

√ افزایش وزن سریع و بدون دلیل: همانند کاهش وزن افزایش وزن بی دلیل هم خود نشانه مشکل است.

√ خشکی دهان یا چشم: مصرف برخی از داروها باعث خشکی دهان می شود. اما اگر خشکی دهان یا چشم بدون دلیل ایجاد شده است، بدانید که مشکلی وجود دارد.

√ کاهش توانایی در تمرکز: اگر به صورت ناگهانی حالت و قدرت تمرکزتان را بر روی کارهای روزمره از دست داده اید، آگاهی داشته باشید که شاید مسئله و مشکلی مانند بیماری خود ایمنی دارید.

√ درد مفاصل: چنانچه به صورت ناگهانی دچار درد مفصل شده اید که پیشتر اصلا نداشتید، خوب است به پزشک مراجعه نمایید .

√ جوش های مکرر: جوش زدن نشانه به وجود آمدن مشکل در بدن است.

√ بی حسی در قسمت های تحتانی بدن: این حالت نشان دهنده این است که بدن با خود درگیر است در این شرایط لازم است به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های خود ایمنی و ماساژ درمانی

همه انسان ها دچار خستگی می شوند یا گاهی اوقات احساس خستگی مفرط می کنیم.ولی زمانیکه همه روزه احساس خستگی می کنیم ممکن است به این دلیل باشد که بدن همه انرژی خود را صرف مقابله با خودش می کند.چنانچه درد ناحیه شکم همراه با تغییر در مدفوع باشد، احتمال مشکل بیماری خود ایمنی وجود دارد. اگر ریزش مو علت خاصی نداشته باشد یا با علایم ذکر شده همراه باشد می تواند علامت بیماری خود ایمنی باشد.

لازم است بیماری خود ایمنی و علایم خطر آن را بشناسید. افراد زیادی هستند که به این بیماری دچار شده اند، افزایش اطلاع رسانی می تواند در تشخیص و درمان به موقع آن موثر باشد.ماساژ درمانی موجب تولید گلبول سفید می شود؛ به همین دلیل سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.طبق بررسی های انجام شده معلوم شد که ماساژ از طریق مختلفی مانند درمان کشیدگی، افزایش دادن جریانات خون در مفاصل، خشکی و گرفتگی عضلات نقش موثری دارد.

ماساژ باعث می شود تا آرامش فرد و انرژی ذهن افزایش بیابد. ماساژ باعث می شود برای انجام کارهایتان میزان انرژی بیشتری داشته باشید. ماساژ به شکل کوتاه مدت بازده کاری را افزایش می دهد؛ پس از گذشت 15 دقیقه ماساژ، فرد هوشیارتر شده و می تواند مسائل ریاضی را سریع تر و با دقت بیشتری حل و فصل کند .اکثر ما ماساژ را برای خود انجام می دهیم، بدون این که این کار آگاهانه باشد.

گاهی پیشانی خود را به خاطر سردرد مالش می دهیم یا در حمام با لیف خود را ماساژ می دهیم و یا پاها را بعد از یک پیاده روی طولانی می مالیم؛ تمام این ها روش های ساده و طبیعی خود ماساژدهی محسوب می شوند.تمام حرکات ماساژی که ما بر روی بدن انجام می دهیم چه در مواقعی که خسته ایم و چه در زمانی که دچار بیماری خود ایمنی باشیم، موجب بهبود دردها می شود؛ ماساژ درمانی از جمله بهترین طرق درمان دردها و بیماری های خود ایمنی می باشد.

هر روز صبح و بعد از ظهر خود را ماساژ بدهید؛ از مشت هایتان استفاده کنید و آنها را به آرامی به بدن خود بکوبید؛ از پاها و بازوها شروع کنید و از قسمت فوقانی دست و پا رو به پایین حرکت کنید؛ سپس از بالا رو به پایین با مشت های آرام ادامه بدهید.ماساژ بدن موجب تقویت سیستم ایمنی شده، گردش خون را سریع تر می کند و تمامی حس گرهای عصبی را آرام می نماید.با این عمل در صبح، بدن آگاه و بیدار شده و آماده فعالیت روزانه می گردد ، اما با ماساژ در شب قبل از خواب، ذهنتان آرام شده، استرس و فشار کاری از بدن خارج می شود.

پس از هر وعده غذایی که میل می نمایید به آرامی شکم خود را ماساژ بدهید؛ اگر دقت نمایید اکثر ما این کار را مخصوصا پس از یک غذای مفصل به شکل کاملا غریزی انجام می دهیم. هر دو یا یکی از کف دستانتان را بر روی شکم گذاشته و در جهت عقربه ساعت مالش بدهید. این دقیقاً همان جهتی است که غذا به طور طبیعی در روده حرکت می نماید.انجام این ماساژ چرخشی می تواند به هضم غذا کمک کند؛ همین نوع ماساژ برای بیماران خود ایمنی نیز مفید است زیرا آنان گهگاهی دچار شکم درد می شوند و همین ماساژ موجب بهبود آن می گردد.

قبل و بعد از ورزش خودتان را ماساژ بدهید؛ ماساژ بدن قبل از ورزش های کششی یا استقامتی جریان خون را به سمت مفاصل هدایت می کند و ماساژ بعد از ورزش به دفع سموم بدن و بهبود ماهیچه ها کمک می کند.چشم هایتان را ماساژ بدهید؛ برای ماساژ چشم ها کف دست خود را به روی چشم ها گذاشته و با اعمال فشاری ملایم به صورت چرخشی آن را ماساژ دهید؛ انگشت اشاره و شست خود را روی پلک های بالا و پایین قرار داده و با ملایمت به مدت 30 ثانیه ماساژ بدهید؛ در این ماساژ باید کره چشم ها را هم احساس کنید.

دو انگشت خود را در دو طرف کره چشم بگذارید و با حرکات آرام و ملایم رو به بالا و پایین بدون اعمال فشار چشمها را ماساژ بدهید. با چشمان کاملاً باز و یا نیمه بسته، انگشت اشاره را در قسمت راست چشم قرار داده و سپس چشم را به همان سمت راست بچرخانید و در مقابل فشار انگشت روی کره چشم اندکی مقاومت کنید؛ برای چشم چپ هم عکس حرکات گفته شده باید عمل نمایید.

این تمرین را سمت گوشه های داخلی چشم نیز انجام بدهید؛ همین کار موجب می شود تا خستگی چشم ها بر طرف شود و حتی سردردهای ناشی از بیماری را خوب می کند.تحریکات مغزی به بافت های عصبی آسیب می رساند و موجب سردردهای بسیار زیاد و طاقت فرسا می شود؛ این عوارض با ماساژ بهبود می یابد. ماساژ سر میزان گردش خون در رگ های عصبی را افزایش داده، به همین دلیل خونرسانی به مغز افزایش می یابد؛ بنابراین سر درد ها، سرگیجه ها، ضعف بدنی و ناتوانی جسمی بهبود می یابد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()