ارتباط سرعت گردش خون و استفاده از تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر

تحقیقات نشان داده افراد با توجه به سن های متفاوت، چثه و اندام های مختلفی که دارند سرعت گردش خون آنها نیز در بدن متفاوت است. به یاد داشته باشید، سرعت گردش خون در بدن به دو عامل ضربان قلب و میزان حجم خون که از قلب پمپاژ می شود، بستگی دارد.

ارتباط سرعت گردش خون و استفاده از تردمیل

به طور کلی اگر ضربان قلب که خون را وارد رگ های بدن می کند شدید باشد، سرعت جریان خون نیز بیشتر می شود؛ در نتیجه سوخت و ساز بدن نیز بیشتر خواهد شد.یکی از متخصصان قلب و عروق می گوید: اگر ورزش هوازی انجام بدهید ضربان و سرعت خون افزایش پیدا می کند و هر چه این فعالیت بیشتر باشد سرعت گردش خون نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ بنابراین برای سرعت دادن به گردش خون می بایست فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید.

با استفاده از تردمیل می توانید ورزش های شدیدتری انجام بدهید، ضربان قلب را تا 170 تا 180 برسانید و گردش خون بالایی در بدن ایجاد کنید.زمانی که مشغول انجام دادن ورزشی شدید هستید، علاوه بر افزایش ضربان قلب، حجم پمپاژ خون از قلب نیز افزایش پیدا می کند و البته این اتقاق در فرد معمولی که مشغول انجام دادن ورزش هم نیست اتفاق میفتد و امری عادی محسوب می شود؛ در زمان ورزش فقط با شدت و قدرت بیشتری انجام می شود.

همان طور که اشار شد میزان گردش خون در زمان استراحت و ورزش متفاوت است و حتی وجود بیماری نیز می تواند باعث کاهش قدرت قلب و پمپاژ خون در بدن بشود.زمانی که فرد از نارسایی قلب رنج می برد، این اتفاق برای او بیشتر رخ می دهد و قلب بر اثر بزرگ و گشاد تر شدن از حد معمول خود نمی تواند کار پمپاژ خون را به درستی انجام اتفاق می افتد.

البته بیماران قلبی که به مشکل دریچه و بیماری های پیشرفته آن مبتلا هستند، ممکن است برعکس این اتفاق برای آنها رخ بدهد و با افزایش اکسیژنی که به قلب می رسد، پمپاژ قلب بیشتر بشود.زمانی هم که فرد دچار بیماری کم خونی باشد، این اتفاق برای قلب او خواهد افتاد و قلب باید خون بیشتری برای جبران کم خونی در بدن پمپاژ کند.

شدت و کم بودن سرعت گردش خون در بدن نشانه بیماری قلبی است که برای درمان آن باید از طریق پزشکان متخصص اقدام کرد.زمانی که گردش خون در بدن کم می شود، فرد دائما احساس ضعف شدید دارد و نمی تواند فعالیت بدنی روزانه را انجام بدهد و با چند قدم راه رفتن حتی بر روی تردمیل و در محیط سالم و به دور از آلودگی دچار تنگی نفس می شود و احساس خستگی زیادی پیدا می کند.

اگر نگاهی به نبض این بیماران بیندازید، خواهید دید بسیار ضعیف بوده و به علت آنکه خون رسانی خوبی به اندام ها انجام نمی شود، اغلب اوقات اندام ها سرد هستند و ممکن است گاهی دچار عدم هوشیاری و سرگیجه بشوند.فشارخون این افراد در اکثر مواقع پایین است. ولی افرادی که گردش خون خوب و حتی بالایی دارند همیشه دارای اندام های گرمی هستند؛ زمانی که در حال دیدون یا پیاده روی سریع بر روی تردمیل هستند، صورت آن ها برافروخته شده که نشان دهنده شدت جریان خون در بدن است.

بهتر است برای تشخیص آنکه میزان گردش خون شما نرمال است یا خیر بر روی تردمیل در محیط خانه به دور از تنش و آلودگی هوا تمرینات متناوب اصولی مطابق با موقعیت بدن خود انجام بدهید؛ اگر در مدت زمان تعیین شده ضربان قلب شما افزایش پیدا نکرد یا این زیاد شدن ضربان قلب در مدت زمان طولانی انجام شد یا ضربان قلب شدت زیادی پیدا کرد و احساس کردید هر لحظه قلب شما بیرون خواهد زد، نشان دهنده شدت پمپاژ و فعالیت غیرنرمال قلب است.در زمان مشاهده این علایم به پزشک مراجعه کنید تا دچار مشکل جدی نشوید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()