تاثیر ماساژ بر استرس

9 / 10
از 22 کاربر

هنگامیکه شما دچار اضطراب و استرس هستید بدنتان شروع به ترشح هورمون هایی همانند کورتیزول می کند.اما نکته منفی ترشح این هورمون آن است که وقتی بدن استرس داشته باشد این هورمون ترشح شده و به جای آنکه به کاهش استرس کمک کند، موجب افزایش میزان اضطراب و تنش می گردد.

طبق پژوهش های صورت گرفته محققین دریافتند ماساژ می تواند میزان استرس و اضطراب را کاهش بدهد؛ بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بودند را مورد مطالعه قرار دادند.در این آزمایش مزایای گرفتن ماساژ با اثرات داشتن زمان آرام برای استراحت و ریلکس شدن در بیماران مورد مقایسه قرار گرفت و نتیجه گیری شد افرادی که ماساژ گرفتند کمتر مضطرب می شدند و تحت فشار کمتری قرار داشتند.

هنگامیکه کمر و نواحی تحتانی بدن درد می گیرد، ممکن است پزشک فقط ماساژ تجویز کند و بیمار را تحت ماساژ درمانی قرار بدهد.یک آزمایش پژوهشی به مدت 5 هفته برای بیمارانی که دست کم مدت 6 ماه از درد کمر رنج می بردند انجام شد.نتایج به دست آمده از این قرار بود؛ آن دسته از افرادی که به مدت 30 دقیقه 2 بار در هفته ماساژ تراپی شدند، نسبت به آن دسته که تحت استراحت کامل و ریلکسیشن تراپی قرار گرفتند، وضعیت بهتری داشتند.

تاثیر ماساژ بر استرس

پس از 5 هفته ماساژ منظم کسانی که با ماساژ تحت درمان بودند درد بسیار کمتری حس می کردند و میزان تحرک و دامنه حرکت کمر آن ها بیشترشده بود؛ همچنین میزان استرس بیماران نیز کاهش پیدا کرده بود. بسیاری از افراد هرشب برای به خواب رفتن دچار مشکل هستند؛ این اختلال بسیار شایع است به طوری که 10 درصد مردم آمریکا از بی خوابی مزمن رنج می برند.

طی مطالعه ای که در دانشکده پزشکی میامی بر روی اثر ماساژ در بهبود کمردرد انجام شد، پزشکان متوجه شدند افرادی که ماساژ دریافت می کردند در مقایسه با قبل خود و گروه دیگر که ماساژ نمی گرفتند، راحت تر می توانستند بخوابند. در پژوهش دیگری که در مجله روماتولوژی بالینی به چاپ رسیده است فواید ماساژ در برابر ریلکسیشن تراپی در افرادی که به فیبرومالژیا مبتلا بودند، مورد بررسی قرار گرفت.

پس از 5 هفته افرادی که 2 بار در هفته و هر بار 30 دقیقه ماساژ دریافت کردند خواب طولانی تر و عمیق تری را تجربه کردند؛ همچنین این گروه بیان کردند سطح درد آنها کاهش یافته و نقاط حساس کمتری در بدن خود دارند.یکی دیگر از مزایای ماساژ درمانی کاهش درد زانوست؛ درد زانو و آرتروز به معنای وجود از کارافتادگی و ضعف در غضروف، کپسول مفصلی، استخوان های سازنده و لیگامان های این مفصل اند که می تواند موجب درد جدی زانو بشود.

گروهی تحت یک آزمایش قرار گرفتند که در طول مدت 8 هفته، 1 الی 2 بار به مدت 60 دقیقه ماساژ سوئدی دریافت کردند در حالی که سایرین یا مدت زمان کمتر و یا تعداد دفعات کمتر و یا اصلا ماساژ دریافت نکردند و نتایج این گونه بود؛ آن دسته از افراد که ماساژ بیشتری بر روی آنان اعمال شده بود، درد کمتری داشتند و این نشان می دهد ماساژ برای زانو درد بسیار مفید بوده به کاهش درد در این ناحیه کمک به سزایی می کند.

ماساژ درمانی برای کاهش استرس ، سردرد و تنش عصبی :

ابتدا باید انگشت شست خود را بر روی شقیقه و نزدیک گوش ها قرار بدهید و با نوک انگشتان خود به آرامی شقیقه ها را فشار داده و ماساژ دهید. شقیقه منطقه ای نرم بین گوشه چشم و گوش ها می باشد.سپس شقیقه ها را محکم و به شکل دایره ای ماساژ بدهید و آرام و آهسته انگشتان خود را تا محل رویش مو بالا بیاورید؛ ماساژ را به همین صورت ادامه بدهید تا به وسط پیشانی برسید بعد از آن تمامی پیشانی و سر را ماساژ بدهید.

ماساژ درمانی نقش مهمی در کاهش استرس و ایجاد آرامش دارد، ماساژ تنها به عنوان یک روش کمک کننده است و نباید تصور کنیم که در درمان بیماری‌های روحی معجزه می‌کند.ماساژ درمانی منجر به بالا رفتن میزان جریان خون می شود؛ همچنین باعث ترشح واسطه‌های شیمیایی در بدن شده که عامل کاهش استرس و افزایش آرامش هستند.ماساژ درمانی جایگزین درمان اختلالات روحی نمی‌شود؛ بلکه تنها یک روش کمک کننده است و نباید تصور کنیم که در درمان بیماری‌های روحی معجزه می‌کند؛ ماساژ یک متد تسکین دهنده است.

ماساژ یک روش آرامش بخش می باشد که می‌تواند جز شاخه‌های ورزشی قرار بگیرد؛ ماساژ در کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلانی نقش مهمی دارد؛ بدین معنی که ماساژ بعد از یک دوره ورزش شدید می‌تواند در ریکاوری یا برگشت ورزشکار به حالت طبیعی به خصوص سیستم عضلانی ورزشی کمک بسیاری بکند؛ به همین علت به ورزشکاران توصیه می‌شود‌.ماساژ به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود : ماساژ قبل از ورزش، ماساژ حین ورزش و ماساژ بعد از آن که البته این ماساژها متفاوت بوده و هر کدام سبک، روش و زمان خاص خود را دارند.

ماساژ یک علم است و فردی که این کار را انجام می‌دهد باید دوره‌های لازم را گذرانده باشد. افرادی که خواهان انجام ماساژ درمانی هستند باید علاوه بر گذراندن 50 ساعت کارگاه تئوری 50 ساعت کار عملی نیز انجام داده باشند.هیچگاه ماساژ را نباید فرد غیر حرفه ای انجام بدهد؛ زیرا ممکن است باعث بروز دردهای دیگر در بدن بشود. خود شخص می تواند برای رفع فوری نیاز بدن ماساژ انجام بدهد؛ ولی بهتر است این کار توسط یک فرد دوره دیده صورت بگیرد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()