تفاوت بین روش های مختلف ماساژ

9 / 10
از 22 کاربر

ماساژ و ماساژ درمانی هزاران سال است که توسط مردم انجام می پذیرد؛ امروزه با توجه به همه گیر شدن ماساژ حدود 80 نوع و سبک ماساژ موجود می باشد که فرد با توجه به طیف ها و اندازه های مختلف می تواند ماساژ بگیرد.انواع مختلف ماساژ شامل فشار، مالش، یا کار با عضلات و دیگر بافت های نرم با استفاده از دستان و انگشتان می شوند.بعضی اوقات ساعد، آرنج، یا پاها هم در ماساژ دادن به کار گرفته می شوند.

با توجه به همه گیر شدن ماساژ این سوال پیش می آید که آخرین و بهترین تکنیک ماساژ کدام است ؟حتی مهمتر این که آیا جدیدترین سبک ماساژ کمکی به شرایط شما می کند یا خیر؟و این سبک های ماساژ با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟

تفاوت بین روش های مختلف ماساژ

سبک های مورد استفاده در ماساژ درمانی مثل ضربات طولانی ، لمس و نرم تا لمس و ضربات کوتاه و شدیدتر را شامل می شوند. بعضی از ماساژور ها از روغن استفاده می کنند مدت زمان ماساژ می تواند از پنج دقیقه تا اندازه دو ساعت طول بکشد.قبل از آنکه سبک خودتان برای ماساژ انتخاب نمایید این سوال مطرح می شود که برای چه میزان و کدام نواحی بدن می خواهید ماساژ بگیرید تا بتوانید سبک مناسبی را انتخاب نمایید. ممکن است ماساژور نوع ماساژ را با توجه به سن، وضعیت، یا نیازها و اهداف خاصی که دارید، طراحی کند.

اگر صندلی ماساژوری خریداری نمایید که خود خاصیت اسکن بدن را دارد و می تواند اطلاعات بدن شما را کسب نماید، آنگاه با توجه به نیازتان برنامه مورد نظر را اعمال بکند.از جمله رایج ترین نوع ماساژ، ماساژ سوئدی می باشد . این سبک طولانی و ورزی و همچنین لمس و ضربات سبک، شامل لمس و ضربات نرم و ریتمیک و ضربه ای روی بالاترین لایه عضلات می شود.

ماساژ سوئدی با حرکت مفاصل ترکیب شده است؛ به واسطه تسکین تنش عضلانی، این سبک ماساژ می تواند هم آرامش بخش و هم درد را کاهش دهد و انرژی زا باشد؛ همچنین ماساژ سوئدی می تواند به روند بهبود آسیب های مفصلی و عضلانی کمک کند.چهار مدل ضربه و لمس برای ماساژ سوئدی در نظر گرفته شده است :

√ افلوراژ: لمسی آرام و سُرخوردنی که برای آرامش بافت نرم استفاده می شود.
√ پتریساژ: چرخشی، لمسی فشردنی، یا ورزی که به دنبال افلوراژ انجام می شود.
√ فریکشن یا حرکات مالشی: حرکات عمیق دایره ای که باعث می شود لایه های بافت به یکدیگر مالیده شوند و به شکستن بافت زخم ، افزایش جریان خون و... کمک می کند.
√ تاپوتمنت یا حرکات کوبشی: ضربات کوتاه و متناوب با دستان، انگشتان یا کناره دست را شامل می شود.

درمان عصبی عضلانی نوعی از ماساژ بافت نرم می باشد که درمان درد مزمن مربوط به سیستم عضلانی و عصبی هدف اصلی این سبک می باشد؛ این مدل ماساژ بیشتر حالت پزشکی محور از ماساژ بوده و به نقاط حساس، نقاط عضلانی حساس و لطیف، تراکم عصبی، گردش خون، مسائل وضعیتی و مشکلات بیومکانیکی رسیدگی می کند که ممکن است در نتیجه آسیب های حرکتی تکراری شکل گرفته باشند.

ماساژ بافت عمیق بهترین گزینه برای رسیدگی به نقاط دردناک و مشکل ساز در بدن است. صندلی ماساژور یا فرد ماساژ دهنده از لمس و ضربات آهسته در نظر گرفته شده که بر فشار روی لایه های تاندون ها، عضلات یا دیگر بافت های عمیق زیر پوست متمرکز هستند، استفاده می کند؛ اگرچه نسبت به دیگر انواع ماساژ حالت ریتمیک کمتری دارد، ولی ماساژ بافت عمیق می تواند به واقع حالت درمانی داشته باشد و الگوهای تنش مزمن را تسکین داده و به بهبود آسیب های عضلانی مانند پیچ خوردگی کمک کند.

در ژاپن، شیاتسو به معنای «فشار انگشت» می باشد. برای ماساژ شیاتسو، صندلی ماساژور از فشار متنوع و ریتمیک بر روی نقاط مشخصی از بدن استفاده می نماید؛ این نقاط به نام نقاط طب فشاری محسوب می شوند و باور بر این است بخش های مهمی برای جریان انرژی حیاتی بدن هستند که به نام «چی» مشهور است. طرفداران آن معتقدند که ماساژ شیاتسو می تواند به از بین بردن انسداد در این نقاط طب فشاری، کمک نماید.

برای این نوع ماساژ، ماساژور سنگ های گرم را روی بخش های مشخصی از بدن مانند نقاط طب فشاری قرار می دهد؛ این سنگ های گرم می توانند به عنوان یک ابزار ماساژ استفاده شوند و یا به طور موقت روی بدن قرار گرفته و سپس برداشته شوند؛ در ترکیب با تکنیک های دیگر ماساژ، ماساژ سنگ داغ می تواند بسیار آرامش بخش و تسکین دهنده باشد؛ زیرا حرارت به اعماق بدن نفوذ می کند.

با توجه به انواع سبک ماساژ و تفاوت های مابین آن ها می توان بهترین نوع ماساژ را وابسته به نیاز بدن و ناحیه ی مد نظر انتخاب کرد؛ هر سبک ماساژ برای هر فردی ممکن است مناسب نباشد؛ اما با درنظر گرفتن شرایط فیزیکی و نقاط مد نظر می توان بهترین سبک را انتخاب کرد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()