ماساژ درمانی،بیماری های مرتبط و شرایط انجام آن

10 / 10
از 1 کاربر

ماساژ عمومی که با تمامی بخش ‌های بدن سر و کار دارد از جهات گوناگونی کاملاً موثر و مفید است. ماساژ درمانی سیستم عصبی را ارتقاء بخشیده، بر تنفس تاثیر گذاشته و دفع مواد زائد و سمی را از طریق اندام ‌های دفعی گوناگونی همچون ریه‌ها، پوست، کلیه‌ ها و روده‌ ها تسریع می ‌کند.ماساژ درمانی همچنین چرخش خون و فرایند های متابولیکی را بهبود می ‌بخشد. ماساژ درمانی چروک ‌های صورت را حذف کرده و به پر شدن گونه‌ های خالی کمک کرده و همچنین گرفتگی، بی ‌حسی و درد های عضلانی را کاهش می ‌دهد.

ماساژ درمانی،بیماری های مرتبط و شرایط انجام آن

حرکت‌ های گوناگون

پنج شیوۀ اصلی در ماساژ وجود دارد که به قرار زیر هستند: کوبش (حرکات ضربه‌ ای در ماساژ)، مالش، مشت و مال دادن، لرزش.برای درمان مشکلات عصبی ماساژ یکی از بهترین راه هاست تا به رفع مشکلات عصبی کمک نماید.در موارد مختلف مشکلات عصبی، ماساژ اعصاب را بایستی با دقت انجام داد. در انجام ماساژ اعصاب، استفاده از ضربه‌ های سبک و آرام توصیه می ‌شود.

فشار عمیق را نباید بر روی اعصابی که متورم شده است وارد کرد؛ زیرا این کار موجب افزایش التهابات می‌شود. تمامی ماساژی که برای رفع درد های عصبی لازم است، حرکات ضربه ‌ای به اعصاب می باشد.برای انجام ماساژ اعصاب ابتدا ازشانه ها باید شروع کنید و سپس به مچ دست برسید. هنگامی که کنترل آن اندام را از دست می‌ دهید، در ادامه ماساژ اعصاب دست‌ ها را کمی پایین آورده و فشار دیگری وارد نمایید . این کار جریان خون را افزایش می دهد.

از ماساژ درمانی برای بیماری های مختلف می توان استفاده کرد. کمپرس اعصاب ستون فقرات بسیار موثر و مفید است؛ این کار به وسیله کف دست ‌ها انجام می‌ شود. لرزش انگشت‌ ها این اعصاب را تحریک می نماید . بی‌ خوابی را می ‌توان بوسیله ضربه‌ های آهسته و آرام در پایین ستون فقرات و کل ناحیه پشت درمان کرد.ماساژ درمانی برای بیماری های مفصلی بسیار مناسب می باشد. نوع ماساژ کمک زیادی به برطرف کردن آتروفی ماهیچه‌ها می‌کند که معمولاً اگر ماهیچه‌ها برای مدت زمان طولانی استفاده نشوند این بیماری در آن ‌ها به وجود می‌آید.

این بیماری همچنین ممکن است بوسیله صدمات، بیماری‌های مفاصل، التهاب ماهیچه‌ها و اعصاب و استفاده طولانی مدت از باندهای زخم و تخته‌های شکسته بدنی مفصلی به وجود آید.بدن یک و نیم درصد وزن خود را به شکل بافت ماهیچه ای حمل می نماید.یک چهارم مقدار خون موجود در بدن در ماهیچه جریان دارد.هنگامیکه یک ماساژ درمانی فوق العاده عالی را تجربه می کنید، ماهیچه‌ ها دوباره بازسازی شده و در نتیجه می‌توانند از نصف میزان خون موجود در بدن استفاده کنند.

لذا ماساژ غذای اضافی را برای تغذیه بافت‌های عضلانی فراهم کرده و به آن‌ها کمک می‌ کند تا قوی تر بشوند. استفاده از ضربات سبک، تند و لرزش بر روی ماهیچه ها کمک می‌ کند تا قدرت انقباض خود را توسعه بدهند.ماساژ ماهیچه ‌ها ابتدا توسط کوبیدن و سپس به حالت مالشی انجام می‌ شود. ماساژ برای مرتفع کردن گرفتگی های ماهیچه ای و از بین بردن چسبندگی مفاصل به کار می ‌رود. مقداری مالش سبک و ملایم و حرکت ‌های ضربه ‌ای باعث می‌ شود تا ماهیچه منقبض شده و نیرومند تر ‌بشوند.

لرزش و مالش مدور و عمیق ماهیچه‌ ها را نرم می ‌کند. مالش در زیر و اطراف ماهیچه ‌ها چسبندگی آن ‌ها را از بین می‌ برد.ماساژ را می ‌توان به صورت یک روش درمانی برای رفع بسیاری از بیماری ‌های شایع استفاده کرد. اشکال گوناگون ماساژ و سودمندی آن‌ها در درمان بیماری‌ های گوناگون در زیر شرح داده می‌شود:

به وسیله ماساژ درمانی به کمک صندلی ماساژور می توان مفاصلی که خشک هستند را با ماساژ بهبود بخشید . ماساژ دادن همچنین در افرادی که مبتلا به بیماری ‌های عفونی مثل دیفتری و سوزاک که موجب ترشح چرک در بدن می‌ شوند توصیه نمی ‌شود؛ زیرا ماساژ ممکن است چرک و عفونت را به تمامی نقاط بدن منتقل نماید .

رگ به رگ شدگی‌ها و کبودی‌ها را می‌توان بوسیلۀ ماساژ درمان کرد . در این موارد ، اولا بایستی قسمت های آسیب دیده بدن را به مدت 15 تا 30 دقیقه در داخل حمام با آب داغ ماساژ داد. سپس به آرامی مالش های خیلی خفیف و ضربه های آرامی به عضلات وارد کرد.ماساژ درمانی به روش لرزش: این روش ماساژ بوسیله تکان دادن سریع و حرکات فشاری با استفاده از دست‌ها یا انگشتان بر روی بدن انجام می ‌شود. ماساژور باید دائم حرکت کند. لرزش در درمان التهاب اعصاب یا درد اعصاب زمانی که مرحله التهابی تمام شده مفید و موثر است. ماساژ لرزشی جریان خون را بسیار زیاد افزایش می دهد.

یکی از اولین روش های درمان ماساژ ، ماساژ کوبشی یا همان کوبیدن بر روی عضلات بوده است. این روش ماساژ درمانی شامل حرکت دست ‌ها با استفاده کردن از ضربات طولانی و یکسان بر روی سطح بدن می باشد . ماساژ درمانی به روش کوبش به پنج شیوه انجام می ‌شود، یعنی ضربه زدن با کف . کوبیدن گردش خون را افزایش داده و سیستم عصبی بدن را آرام می ‌کند. این روش ماساژ درمانی همچنین گرما دهنده و آرام بخش است. ماساژ کوبشی در درمان وضعیت تحلیل رفته پوست بسیار مفید می باشد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()