ماساژ پا و تاثیر آن بر آرامش و دفع استرس

9 / 10
از 22 کاربر

همان طور که می دانید تاریخچه ماساژ به قرن ها پیش باز می گردد که با مرور زمان ثابت شده است که این کار می تواند به تب و لرز گرفتگی ها و انواع بیماری های عضلانی و حتی استخوانی کمک زیادی بکند.انجام دادن ماساژ برای قسمتی از بدن که دچار فشار روزانه کاری و حتی بیماری خاصی است از سوی پزشکان و ماساژوریست ها تجویز می شود که در ادامه مقاله قصد داریم درباره ماساژ پا با شما صحبت کنیم تا با اطلاع از آن بتوانید به راحتی پاهایتان را ماساژ بدهید و خستگی یک روز طولانی کاری را از تن خود بیرون کنید و به راحتی به خواب بروید.

ماساژ در واقع یک هنر شفا بخش به حساب می آید که می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد و باعث آرامش و تسکین دردهای عصبی و عضلانی بشود. ماساژ می تواند فشار خونی که در رگ ها و سیاه رگ هاست را کم کند و حتی باعث کم شدن ناراحتی های قلبی بشود.

ماساژ پا و تاثیر آن بر آرامش و دفع استرس

ماساژ پا؛ یکی از بهترین راه هایی است که میتوان از آن طریق آرامش را در کل بدن ایجاد کرد. انجام دادن ماساژ می تواند خون را در بدن بیشتر به جریان بیندازد و خستگی یک روز طولانی کاری که ناشی از راه رفتن زیاد یا فعالیت های دیگر است را کم کند.پاها از اجزای اصلی بدن محسوب می شوند که دارای چندین پایه عصبی بوده که با اندام های مختلف بدن در ارتباط هستند که در زمان ماساژ دادن این پایه های عصبی فعال می شوند و می توانند اثرات درمانی زیادی برای بدن داشته باشند.

کارشناسان تاکید دارند، سلامت پا برای بهبود سلامت کل بدن بسیار مهم است که پیشنهاد می شود تمام افراد با هر سن و سالی به آن توجه داشته باشند.مطالعاتی که در سال 2002 توسط پزشکان در نشریه پرستاری پزشکی چاپ شد، نشان داد که آثار خوب ماساژ پا می تواند سبک زندگی سالم را برای تمام افراد به وجود بیاورد و با زیاد شدن گردش خون آرامش و قدرت بدنی نیز بیشتر خواهد شد.

اگر گردش خون در پاها به دلایل زیادی از جمله؛ پوشیدن کفش های تنگ و ناراحت کننده به خوبی انجام نمی شود یا در زمان ورزش کردن احساس می کنید که عضلات پاهای شما به سختی فعالیت می کنند که به گردش خون ضعیف در بدن منجر می شود، باید برای از بین بردن این مشکلات از ماساژ کمک بگیرید و پایین تنه خود، مخصوصا پاها را ماساژ دهید تا گردش خون در این نواحی بهتر بشود.

برای اینکه بتوانید پاها را ماساژ بدهید، بهتر است 10 الی 20 دقیقه قبل از خواب این کار را انجام بدهید تا بتوانید گردش خون را در نواحی مورد نظر بیشتر کنید.این کار برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند بسیار اهمیت دارد تا در معرض بیماری نوروپاتی قرار نگیرند.این بیماری زمانی برای افراد به وجود می آید که بافت ها و اعصاب دست ها و پاها گردش خونی ضعیف داشته باشند و به میزان کافی مواد مغذی و اکسیژن دریافت نکنند.

اگر این شرایط درمان نشود؛ منجر به بی حسی، سوزن سوزن شدن یا حتی احساس سوزش زیادی در اندام می شود.ماساژ می تواند به بهبود عروق و عملکرد آنها از نظر توانبخشی و بهتر شدن شرایط جسمانی نیز به افراد مختلف با هر سن و سالی کمک کند و افرادی که نمی توانند ورزش کنند و روزانه فعالیت داشته باشند با ماساژ می توانند شرایط جسمانی و توان بخشی اعضای بدن خود را بهبود ببخشند.

جریان خون که در بخشی از بدن که محدود شده باشد، می تواند به بیماری فشار خون و واریس منجر بشود که با انجام دادن ماساژ به بدن می توانید کمک کنید که میزان گردش خون را افزایش بدهید و از به وجود آمدن این بیماری ها جلوگیری کنید.درگیری ها و چالش های روزانه باعث می شود ذهن انسان بیش از اندازه درگیر بشود و در پایان روز نیز خواب خوب و راحتی نداشته باشد؛ خواب نامناسب کیفیت زندگی را کاهش می دهد.

برای از بین بردن این حالت در هنگام خواب توصیه می شود با ماساژ دادن کوتاه پاها، کل بدن را به آرامش دعوت کنید؛ با ماساژ دادن پاها در پایانه های عصبی آرامش ایجاد می شود و انرژی بیشتری در بدن آزاد می کند؛ بنابراین فرد به خواب آرامی فرو می رود.جالب است بدانید تحقیقات انجام شده نشان می دهد که با ماساژ پا و بهتر شدن کیفیت خواب، بیماران قلبی نیز بهبود پیدا می کنند و انجام این کار به بیماران قلبی توصیه می شود.همه ما استرس و اضطراب را تا به حال تجربه کرده ایم و از وجود علایم آن در بدن خود دچار مشکل می شویم.

ماساژ دادن پاها می تواند تا حد زیادی به از بین رفتن استرس و اضطراب کمک کند؛ با فشار دادن شریان های عصبی که به کل بدن متصل هستند، عصب ها واکنش نشان می دهند و حس آرامشی تمام بدن را فرا می گیرد.حتما بعد از اتمام روز گاهی مشاهده کرده اید که پاها ورم دارند و دردناک شده اند.این تورم از جمع شدن مایع در پاها رخ می دهد که باعث دردناک شدن و گاهی سفت شدن عضلات پاها می شود.برای از بین بردن این شرایط که ممکن است در خانم های باردار نیز رخ بدهد، پزشکان پیاده روی و انجام دادن ورزش های سبک و ماساژ دادن آرام پاها را توصیه کرده اند که به رفع این مشکل کمک می کند.

برای ماساژ دادن پاهای خود می توانید از بعضی ابزارهای ماساژ و یا ماساژورهای دستی استفاده کنید. صندلی ماساژور کامل ترین ابزاری است می تواند همه قسمت های بدن را توسط آن ماساژ داد؛ اما این دستگاه قدری گران است؛ علاقمندان می توانند برای ماساژ سایر وسایل ماساژور از جمله ماساژور پا را به کابر ببرند. پس از ماساژ پاها را در لگن آب گرم گذاشته، روی انگشتان پا به آرامی فشار وارد کنید و آنها را به آرامی خم و راست کنید تا انعطاف پذیری بیشتری پیدا کنند و این روند را برای پای دیگر خود نیز تکرار کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()