فواید دوچرخه سواری

10 / 10
از 1 کاربر

ورزش از هر نوعی موجب سلامتی و تندرستی خواهد شد؛ حال هر ورزشی که می خواهد باشد اما بسیاری از ما با این که فواید ورزش را می دانیم با آن کنار نمی آییم. این روزها ورزش هایی مانند: دوچرخه سواری یا پیاده روی در محیط های باز و به دور از شلوغی و ازدحام موجب آرامش می شود؛ غافل از این که همین تفریح روزانه ما موجب سلامتی، تناسب اندام و بسیاری فواید دیگر می باشد و ما تنها به چشم یک تفریح به آن می نگریم.

دوچرخه سواری از سری ورزش هایی است که غالبا افراد آن را از کودکی و برای سرگرمی می آموزند. حتی خود ما با بالا رفتن سن باز هم به دوچرخه سواری علاقه داشته و دوست داریم آن را دوباره امتحان کنیم و از این ورزش هوازی لذت ببریم. اما در کنار تمامی این ها، دوچرخه سواری به عنوان یک ورزش، فواید بسیاری دارد که در این مقاله شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

فواید دوچرخه سواری

تقویت ماهیچه قلب و سیستم تنفسی

دوچرخه سواری ورزشی هوازیست؛ به تمریناتی که اکسیژن دریافتی بدن را افزایش داده و باعث افزایش گردش خون بوسیله پمپاژ بیشتر قلب شود، ورزش هوازی یا کاردیو می گویند. هنگامی که شما دوچرخه سواری می کنید، به دلیل این که فعالیت فیزیکی انجام می دهید، بدن برای ادامه فعالیت به اکسیژن بیشتری نیاز داشته که آن را به سرتا سر بدن ارسال نماید. ماهیچه قلب نیز برای ادامه تمرین، خون بیشتری را همراه با اکسیژن به تمامی اعضای بدن ارسال می کند.

همین چرخه موجب افزایش گردش خون در بدن، پمپاژ بیشتر خون توسط قلب و نیز دریافت اکسیژن بیشتر توسط سیستم تنفسی خواهد شد. در نتیجه ماهیچه قلب به خوبی تقویت شده و همچنین ظرفیت شش ها افزایش می یابد. با توجه به این امر داشتن قلب و ریه های قوی نه تنها مانع از پیش آمدن شرایط خطرناک قلبی- عروقی شده، بلکه موجب افزایش انرژی در شما، برای ادامه فعالیت های روزانه خواهد شد.

در کل یکی از اصلی ترین فواید ورزش های هوازی اعم از دوچرخه سواری، پیاده روی، ایروبیک و غیره این است که ماهیچه قلب را به بهترین شکل تقویت نموده و مانع از ابتلا افراد به بیماری های قلبی- عروقی می شود؛ به همین دلیل است که اکثر ورزشکاران دارای سیستم قلبی و تنفسی سالمی هستند.

تناسب اندام و کاهش وزن

همانطور که می دانید کم تحرکی و بی تحرکی، یکی از عواملیست که موجب افزایش وزن می شود. علاوه بر چاقی که از عوارض اصلی کم تحرکی به شمار می آید، بیماری هایی مانند: دیابت، تصلب شرایین، افزایش فشار خون و غیره نیز بروز خواهد کرد. تنها کافیست که یک دوچرخه تهیه کنید و روزانه به تمرین بر روی آن بپردازید. هم از شر کم تحرکی خلاص می شوید، هم به تناسب اندام می رسید.

دوچرخه سواری نه تنها باعث فعالیت فیزیکی می شود، بلکه با تداوم تمرین با استفاده از آن، می توانید از چاقی و انواع بیماری های مرتبط با چاقی در امان باشید. با رکاب زدن بر روی دوچرخه چربی های اضافه شکم و پهلو که به طور ناخواسته در این نواحی تشکیل شده اند از بین می روند. بنابراین وقتی شما در حال دوچرخه سواری هستید، یعنی دارید کالری های اضافه بدن تان را حذف می کنید و با تداوم در تمرین به تناسب اندام خواهید رسید.

ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری تاثیر به سزایی در چربی سوزی داشته و اصولا به افرادی که از مشکلات چاقی و اضافه وزن که موجب بروز مشکلات بعدی نیز خواهد بود، پیشنهاد ورزش های هوازی به صورت روزانه داده می شود تا بتوانند به وزن ایده آل خود دست یابند. از این رو در صورتی که تصمیم به کاهش وزن دارید بی شک می توانید با تمرین بر روی دوچرخه حتی به مدت دو روز در هفته باعث از بین رفتن چربی های اضافه بدن مخصوصا نواحی شکم و پهلو شوید.

تقویت عضلات و ماهیچه ها

وقتی شما در حال دوچرخه سواری و رکاب زدن هستید، به خاطر فشاری که برای جلو بردن دوچرخه به خود وارد می کنید، بسیاری از عضلات بدن تان به صورت گروهی درگیر خواهند شد. عضلات چهار سر ران، همسترینگ، ماهیچه های پشت پا و پنجه از جمله آنها هستند. علاوه بر عضلات پا، ماهیچه های دست نیز به دلیل گرفتن فرمان، هنگام تمرین بر روی دوچرخه درگیر شده و تقویت خواهند شد. اما یکی از اصلی ترین ماهیچه های بدن عضلات مرکزی هستند که به گونه ای فراموش شده اند و تاثیر به سزایی در اجرای دوچرخه سواری دارند.

هنگامی که عضلات مرکزی بدن که همان عضلات شکم، فیله کمر و تحتانی پشتی هستند، ضعیف باشند، بی شک تاثیری منفی بر عملکرد پا هایتان بر روی دوچرخه خواهد داشت. زمانی که دست هایتان روی فرمان قفل می شوند، عضلات میانی شما حکم یک ستون محکم را پیدا می کنند. حال این ستون هرچقدر قوی تر باشد و دیرتر خسته شود، فشاری که شما به وسیله پا هایتان روی رکاب می آورید بیشتر خواهد بود. اهمیت قوی بودن عضلات میانی بدن را وقتی متوجه می شوید که حین دوچرخه سواری دست هایتان را از فرمان دوچرخه رها کرده و ببنید که بدون دست می توانید با پنجه های خود بر روی رکاب به خوبی فشار وارد کنید یا خیر.

جلوگیری از افسردگی

جدای از تمامی فواید دوچرخه سواری، افزایش اعتماد به نفس که به تنهایی باعث جلوگیری از ابتلا به افسردگی می شود، با دوچرخه سواری در فرد بیشتر و بیشتر خواهد شد. وقتی شما دوچرخه سواری می کنید و پس از گذشت مدتی به تناسب اندام مورد نظر می رسید، همین امر موجب می شود که اعتماد به نفس تان بالا برود. دوچرخه سواری به لحاظ ورزشی تفریحی، شما را از استرس دور کرده و باعث می شود که روحیه تان مثبت و بانشاط شود.

ترشح هورمون کورتیزول جهت جلوگیری از استرس حین دوچرخه سواری و نیز ترشح هورمون سروتونین که معروف به سرخوشی می باشد، باعث افزایش انرژی مثبت در ورزشکار می شود و از طرفی دیگر، در روحیه دوچرخه سوار تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. دوری از استرس خود یکی از عوامل تاثیر گذار در جلوگیری از افسردگی به شمار می آید؛ تمامی این موارد در کنار هم به عنوان یک فاکتور ضد افسردگی می باشد.

خواب راحت در شب

یکی از اصلی ترین فواید ورزش های هوازی از دوچرخه سواری گرفته تا پیاده روی، ایروبیک و غیره و غیره، این است که باعث خواب راحت در شب هنگام می شود. وقتی در طول روز به فعالیت فیزیکی و تمرین بر روی دوچرخه می پردازید، در شب بدن نیاز به استراحت داشته و همین امر باعث می شود که بتوانید راحت تر به خواب روید. در صورتی که از مشکل بی خوابی رنج می برید می توانید با دوچرخه سواری روزانه خواب شب را تنظیم نمایید.

در حقیقت فعالیت بدنی با ایجاد تعادل بیولوژیکی بین سیستم عضلانی و عصبی، شخص را برای خواب آماده می سازد. نه فقط افراد سالم از برنامه های ورزشی منظم سود می برند، بلکه تمرینات ورزشی، مانند: دوچرخه سواری، پیاده روی و دویدن پی در پی و مرتب در مداوای اشخاصی که به بیماری های فکری و مشکل خواب مبتلا هستند نیز مفید است. بنابر تحقیقات به عمل آمده، میزان خواب عمیق فرد، با انرژی مصرف شده او در طول روز متناسب است؛ هر چه میزان فعالیت در روز بیشتر باشد، خواب عمیق و راحت تری در شب به دنبال خواهد داشت.

افرادی که به دوچرخه سواری عادت دارند، روزانه علاوه بر تفریح با این دستگاه ورزشی هوازی از فواید آن نیز بهرمند می شوند. استفاده از دوچرخه در فضای باز باعث افزایش روحیه مثبت در افراد خواهد شد و حتی برای ساعتی هم که شده انسان را از زندگی پر مشغله با تنش های فراوان دور خواهد کرد. همین امر باعث می شود که شما بیشتر به سمت تمرین با دوچرخه کشیده شوید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()