نکاتی که قبل از دویدن بر روی تردمیل باید بدانید

9 / 10
از 22 کاربر

تردمیل یکی از دستگاه های هوازی پر طرفدار است که استفاده از آن سن و سال ندارد و همه افراد می توانند برای رسیدن به تناسب اندام یا حتی ارتقای سلامتی خود از این وسیله استفاده کنند. حتما میدانید تردمیل ها در دو نوع موتوردار و بدون موتور تولید می شوند که البته تردمیل های موتوردار طرفداران بیشتری دارند. تردمیل بدون موتور با نیروی وزن و فشار پاهای شما کار می کنند و تردمیل های موتوردار سیستم کاردکرد برقی و حرفه ای دارند.

نکاتی که قبل از دویدن بر روی تردمیل باید بدانید

دستگاه تردمیل برقی تسمه پهنی دارد که امکان راه رفتن و دویدن با سرعت‌های مختلف را برای شما فراهم می کند. سرعت تردمیل، حداکثر وزن قابل تحمل، مدت کارکرد و ... به قدرت موتور دستگاه بستگی دارد و به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم پیاده روی، دویدن را در خانه و فضاهای بسته به راحتی انجام دهیم. از تردمیل فقط برای تمرینات روزانه و لاغری استفاده نمی شود و بلکه میتوانید جهت تمرینات قهرمانی باشگاهی، حرفه‌ای و ... نیز از آن استفاده کنید.

برای استفاده یا حتی خرید تردمیل نکاتی را به یاد داشته باشید تا با یادآوری آنها بتوانید ورزش مناسبی را انجام دهید و بدون آسیب رساندن به بدنتان به اهداف مورد نظر برسید. نمایشگرهای دیجیتالی تردمیل ها می توانند ضربان قلب، مسافت، کالری، سرعت، زمان و حتی درجه شیب را نمایش ‌دهند و اگر از تردمیل پیشرفته ای نیز استفاده می کنید آنها حتما به برنامه های از پیش تعیین شده زیادی مجهز هستند و می توانید برای انجام اصولی تمرینات به راحتی از آنها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید با دقت بر صفحه نمایش میتوانید تعداد ضربان قلبتان که یکی از ارکان های مهم در هنگام انجام دادن ورزش است را زیر نظر داشته باشید و از به وجود آمدن بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کنید و به بدنتان آسیبی نرسانید.

امروزه تردمیل در بیشتر باشگاه‌های ورزشی وجود دارد که می توانید در باشگاه ها نیز علاوه بر انجام دادن تمرینات قدرتی، تمرینات هوازی نیز انجام دهید و زودتر به اهداف مورد نظرتان برسید. با کمک تردمیل میتوانید چربی های اضافی بدن را از بین ببرید و هم در عین حال عضله سازی کنید. با کمک برنامه های از پیش تعیین شده آن میتوانید مدت های طولانی ورزش انجام دهید و اما خستگی احساس نکنید و کم کم عضله سازی کنید و به تناسب اندام مورد نظرتان برسید.

شما به راحتی با استفاده از تردمیل می توانید: عضلات داخل و خارج ران و باسن خود را تقویت کنید، وزن خود را کاهش دهید، بدنسازی راحتی را تجربه کنید و به تناسب اندام دلخواهتان برسید، انرژی بدن را افزایش دهید، فعالیت ورزشی روزانه خوبی داشته باشید، مقاومت قلبی وعروقی خوبی پیدا کنید، وزن ایده آل یا تناسب اندامتان را حفظ کنید، استرس های روزانه خود را کاهش دهید و خواب خوبی را تجربه کنید و حتی شادابی و سلامتی جسمانی، روحی و روانی خود را تضمین کنید.

لازم است یادآوریم کنیم افرادی که زانو درد و مشکلات مفصلی دارند باید در زمان استفاده از تردمیل دقت کنند و سرعت بالایی نداشته باشند. هرچند که تردمیل ها ضربه گیرهایی برای نرم کردن تسمه دارند ولی باید این افراد بیمار در زمان انجام تمرینات سرعت پایینی داشته باشند تا مشکلات آنها بیشتر نشود.

افرادی که عمل جراحی دیسک کمر یا بیماری های مفصلی و زانو دارند باید در زمان استفاده از تردمیل احتیاط کنند و اصول و قوانین ورزش با تردمیل را رعایت کرده و با استفاده از کفش های ورزشی مناسب شروع به ورزش کنند، البته چه بر روی تردمیل و چه بر روی زمین. زمانی که به استفاده از تردمیل عادت ندارید و در اصل تازه کار محسوب می شوید، شاید دچار سرگیجه و عدم تعادل شوید و با استفاده از گیره ایمنی از آسیب دیدن خود می توانید جلوگیری کنید.

در زمان انجام دادن تمرینات بر روی تردمیل مراقب میزان دمای بدنتان باشید تا دچارذ افت فشار یا زیاد شدن دمای بدنتان نشوید. دمای اتاق را متعادل نگه دارید و این امکان را فراهم کنید تا اکسیژن کافی در اتاقی که تردمیل وجود دارد و شما ورزش انجام می دهد وجود داشته باشد. نبود اکسیژن کافی در زمان تمرینات مخصوصا زمانی که شدت تمریناتتان بیشتر می شود سبب بروز حملات قلبی و مشکلات تنفسی خواهد شد. استفاده از لباس مناسب را از یاد نبرید تا پوستتان بتواند تهویه خوبی داشته باشد و مشکل و بیماری پوستی برای شما ایجاد نشود.

بعد از مدت زمانی که با عملکرد تردمیلتان آشنا شدید و آمادگی جسمانیتان افزایش پیدا کرد سرعت و شدت تردمیل را افزایش دهید، زیرا در غیر این صورت اگر شیب یا سرعت شما بر روی تردمیل مناسب نباشد، امکان بروز مشکلات قلبی – عروقی بسیار زیاد خواهد شد و اگر به موقع به این موضوع رسیدگی نکنید ممکن است دچار سکته قلبی شوید که عوارض بدی در پی خواهد داشت.

در زمان خرید تردمیل به قدرت موتوری که انتخاب می کنید دقت نمایید، زیرا همان طور که قبلا گفته شد این ویژگی در تردمیل عامل تعیین کننده ای در دیگر ویژگی های تردمیل می باشد. هر چقدر قدرت موتور تردمیل قوی تر باشد، قيمت تردميل گران تر است و اغلب موتورهای تردمیل های خانگی از نوع (DC ) هستند و تردمیل های باشگاهی از نوع (AC) میباشند که از جریان متناوب برق استفاده می کنند.

سرعت تردمیل ها نیز در هر تردمیل متفاوت است و باید با آمادگی کامل این سرعت را افزایش دهید تا دچار مشکلی نشوید. در زمان تهیه تردمیل به بالاترین وزن فردی که می خواهد از تردمیل استفاده کند توجه کنید تا دستگاه انتخابی شما توانایی تحمل وزن این فرد را داشته باشد و با ورزش کردن این فرد دستگاه تردمیل دچار مشکل نشود.

تمامی تردمیل ها باید کلید ایمنی داشته باشند که امروزه تردمیل ها اصلا بدون گیره ایمنی روشن نمی شوند و در صورت جدا شدن از لباس شما بلافاصله موتور تردمیل از حرکت می ایستد و اجازه حرکت به شما نمی دهد و این گیره به عنوان قفلی برا یکودک نیز کاربرد زیادی دارد.

*برخی از تردمیل ها بر روی دسته ها کلید تنظیم سرعت و شیب دارند که بهتر است در زمان شروع تمریناتتان به آنها توجه کنید تا با لمس ناگهانی آنها دچار مشکلی نشوید و آسیب نبینید.

*برای استفاده از تردمیل کفش مخصوصی استفاده کنید و هرگز پابرهنه بر روی تردمیل قدم برندارید. از سرعت کم و سطحی هموار و بدون شیب برای شروع حرکت و پایان حرکت بر روی تردمیل خود استفاده کنید.

*اتصال گیره ایمنی را در زمان شروع تمریناتتان فراموش نکنید.

*گرم کردن (Warm Up) و سرد کردن (Cool Down) بدنتان قبل از شروع ورزش و بعد از پایان تمرینات را از یاد نبرید.

*دستگیره های تردمیل را در زمان دویدن نگیرید، زیرا باعث افزایش آسیب دیدگی شما خواهد شد.

*سرعت و شیب دستگاه را مرتبا تغییر دهید تا بدن به یکنواختی تمرینات ورزشی عادت نکند.

و در پایان هرگز در حین دویدن ناگهان از دستگاه پایین نیایید تا دچار سرگیجه و آسیب های جسمانی نشوید.

اغلب افرادی که تردمیل دارند نمي‌دانند چطور بايد از این دستگاه استفاده كنند و به همین علت نیز بعد از مدتی در انجام دادن تمرینات ورزشی با این وسیله سرد شده و دچار مشکلات متعددی میشوند. باید برای انجام دادن ورزش با تردمیل برنامه های متفاوتی متناسب با شرایط جسمانیتان انتخاب کنید و اگر از سلامت جسمانی کامل برخوردار هستید، بهتر است ابتدا در طول روز نیم ساعت و با شیب صفر درجه از تردمیل استفاده کنید تا بدنتان گرم شود سپس برنامه اصلی خود را اجرا کنید.

حتما از خودتان می پرسید در طی روز چند بار از دستگاه تردمیل استفاده کنیم بهتر است ؟
به طور كلي برای ارتقای سلامت و رسیدن به تناسب اندام دلخواهتان بهتر است پنج روز در هفته حداقل 30 دقيقه تمرینات هوازی خود را انجام دهید. البته فراموش نکنید که اگر ورزشکار حرفه ای نیستید نباید به خودتان فشار بیاورید و بيش از حد در روز ورزش كنید. با توجه به هدفی که دارید از برنامه های از پیش تعیین شده تردمیل استفاده کرده و مدت و شدت ورزش خود را تغییر دهید.

فراموش نکنید که چون تردميل گوشه اتاق‌ شما قرار گرفته است نمي‌توانید هر زمان ‌كه اراده كردید، روي تردمیل بروید و ورزشتان را شروع کنید. برای اینکار باید بدنتان آمادگی کافی داشته باشد و قبل از شروع هر ورزشی بدنتان را حسابي گرم و آماده كنيد. تصور نکنید ورزش باید سنگين‌ و خسته‌كننده‌ باشد تا بتوانید جواب مد نظرتان را بگیرید.

خستگی از ورزش باید نهایت تا 8 تا 12 ساعت بعد از ورزش برطرف شود، ولي اگر این خستگی برطرف نشد ، مشخص خواهد شد شدت ورزش شما مناسب نبوده اگر این روش را ادامه دهید به مرور باعث بروز آسيب‌هاي مزمن به بدن شما خواهد شد. با توجه به نکاتی که در این مقاله به شما یاد آوری شد می توانید در زمان انجام تمرینات سلامتی بدن را حفظ کرده و به راحتی و در عین سلامتی کامل به اهداف مورد نظرتان برسید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :

سایر مقالات

دلایل توقف کاهش وزن! آیا با وجود دیسک کمر می توانیم بر روی تردمیل راه برویم؟ بهترین زمان برای تمرین و کاهش وزن چه زمانی می باشد؟ با کمک این ترفندها سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید! چگونه دوچرخه ثابت مناسب خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم) چگونه دوچرخه ثابت مناسب خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت اول) اصول طلایی در پیاده روی برای تقویت استخوان ها چگونه چربی سوزی را در زمان دویدن بر روی تردمیل بالا ببریم؟ 10 مزیت شاخص برای دوچرخه ثابت تردمیل های چند کاره به کمک سلامت و لاغری شما می آیند با کمک تردمیل در سال جدید تناسب اندام خود را بدست آورید با کمک پیاده روی ژن چاقی را در خود سرکوب کنید! با کمک تردمیل متابولیسم بدنتان را افزایش دهید! قبل از بارداری با کمک تردمیل به تناسب اندام برسید! افزایش اعتماد به نفس با کمک تردمیل! نکاتی موثر برای بیشتر شدن انگیزه ورزش کردن ثبیت وزن با کمک تردمیل بدترین توصیه های رسیدن به تناسب اندام را بشناسید! تجهیزات مورد نیاز برای حفظ تناسب اندام در خانه ورزش با تردمیل بعد از غذا خوردن
نمایش همه
علاقه مندی ها ()