چه کنیم که با افزایش سن متابولیسم بدن کم نشود؟!

9 / 10
از 22 کاربر

میدانید که سرعت یا سطح سوخت و ساز بدن یا همان متابولیسم به میزان فعالیت ما ربط مستقیمی دارد و می تواند ما را به تناسب اندام و لاغری برساند. حتی اگر ما در طی روز فعالیتی چه ورزشی و چه غیر ورزشی نداشته باشیم، بدن ما به صورت خودکار 10 تا 30 درصد از کالری سوزی روزانه را انجام می دهد و اگر فردی در طی روز فعال باشد و فعالیت زیادی انجام دهد گاهی این میزان به 50 درصد نیز می رسد.

چه کنیم که با افزایش سن متابولیسم بدن کم نشود؟!

اگر در پی لاغری و رسیدن به تناسب اندام باشید حتما از پزشکان و مربیان خود شنیده اید که هر چه زودتر اقدام به از بین بردن چربی های اضافی خود کنید بهتر است و راحت تر می توانید نتایجی که می خواهید را به دست بیاورید. تحقیقات ثابت کرده اند با بالا رفتن سن سوخت و ساز بدن کم می شود و برای جلوگیری از این امر باید اقداماتی را انجام داد.

هر چه میزان سوخت و ساز بدنتان بیشتر باشد کالری بیشتری نیز می سوزانید و به لاغری و تناسب اندامتان دست خواهید یافت. سرعت متابولیسم در بدن به عوامل مختلفی مانند: مقدار کالری که در زمان استراحت برای انجام دادن اعمال حیاتی بدنتان می سوزانید، میزان گرمازایی غذا (یعنی در واقع زمانی که شما غذا می خورید بدن برای طی کردن مراحل گوارش و جذب کالری میسوزاند)، فعایت ورزشی که انجام می دهید تا کالری بسوزانید، فعالیت های روزانه که برای گذراندن امور زندگی انجام می دهید مانند: ایستادن، ظرف شستن، غذا درست کردن و .... بستگی دارد.

به صورت ناخودآگاه زمانی که سن ما بالاتر می رود به کم تحرکی علاقه بیشتری پیدا می کنیم و کم کم این موضوع باعث کم شدن سرعت متابولیسم ما نیز می شود. جالب است بدانید بعد از سی سالگی، در هر دهه 3 تا 8 درصد از عضلات بدن را از دست می دهیم و در نهایت در سن 80 سالگی نسبت به 20 سالگی خود، 30 درصد عضله کمتری خواهید داشت.

زمانی که توده عضلانی در بدن ما کم شود خطراتی مانند شکستگی استخوان، ضعف، ناتوانی و انواع بیماری های مزمن و حتی مرگ زودرس ما را تهدید خواهد کرد. زمانی که با افزایش سن فعالیت روزانه و حتی ورزشی خود را کم می کنید بدن کالری کمتری می سوزاند و اگر شما به همان رویه دوران جوانی تغذیه خود را دنبال کنید با مشکل اضافه وزن و انواع بیماری هایی که به دنبال این مشکل به وجود می آیند، روبه رو خواهید بود.

همان طور که گفته شد بدن در زمان استراحت نیز کالری می سوزاند که این امر به دو عامل سلولی پمپ سدیم – پتاسیم و میتوکندری‌ها بستگی دارد. کار پمپ سدیم – پتاسیم در بدن تولید پیام‌های عصبی، انقباضات عضله و قلب است و کار میتوکندری‌ها نیز آن است که برای سلول‌ها انرژی تولید ‌کنند که این دو عامل با بالاتر رفتن سن کاهش پیدا می کنند.

در ابتدای مقاله گفته شد که سرعت سوخت و ساز یا متابولیسم بدن ما به میزان فعالیت، توده‌ی عضلانی و ... بستگی دارد و در نهایت سرعت متابولیسم تمام افراد با یکدیگر متفاوت است. همان طور که می دانید کم شدن متابولیسم بدن افراد با بالا رفتن سن امری عادی است اما با انجام اقداماتی که در ادامه این مقاله برای شما آورده شده است میتوانیم آن کنترل کرده و افزایش دهیم.

ورزش مقاومتی را فراموش نکنید

برای اینکه بتوانید از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن جلوگیری کنید، انجام دادن تمرینات مقاومتی یا بدنسازی بسیار مناسب می باشند. با اجرای این تمرینات در کنار ورزش هوازی که باید که روزانه انجام دهید به راحتی می توانید عضلات خود را حفظ کنید. حتما می دانید برای سرحال ماندن و حفظ تناسب اندام حتی اگر نمی توانید از خانه خارج شوید، بهتر است با استفاده از دستگاه های هوازی مانند: تردمیل در خانه پیاده روی انجام دهید و بدن را وادار به فعالیت کنید. بعد از اتمام مدت زمان پیاده روی و انجام دادن ورزش های هوازی بهترین کار انجام حرکات و تمرینات بدنسازی است.

اجرای تمرین اینتروال آن هم با شدت بالا

زمانی که بعد از گذشت مدت زمانی آمادگی جسمانیتان افزایش پیدا کرد، میتوانید تمرینات ورزشی خود را اینتروال کرده و با شدت بالاتری آنها را انجام دهید تا متابولیسم بدنتان نیز افزایش پیدا کند. بهتر است بدانید با انجام تمرینات اینتروال کالری سوزی تا ساعت‌ها در بدن ادامه پیدا می کند و به همین دلیل به عضلات نیز اکسیژن بیشتری رسیده می شود و با انجام کمی تمرینات ورزشی عضلات راحت تر پرورش پیدا می کنند.

خواب کافی

این نگاه که با خوابیدن میزان سوخت و ساز بدن کم می شود به طور کلی درست نیست، اگر شما در طی شبانه روز خواب کافی داشته باشید حتی به میزان سوخت و سوز بدنتان نیز کمک زیادی می شود و شما را برای رسیدن به هدفتان کمک خواهد کرد. مشکلات کم خوابی خود را برطرف کنید و برای این کار نیز می توانید از ورزش هایی که ذهن را آرام می کنند استفاده نمایید تا با خوب خوابیدن هم به سلامتی بدنتان کمک کنید و هم متابولیسم آن را افزایش داده باشید.

مصرف پروتئین را فراموش نکنید

بدن برای هضم و جذب غذاهای پروتئینی نیاز به فعالیت بیشتری دارد و در نتیجه کالری بیشتری می‌سوزاند و شما با خوردن این مواد می توانید سوخت و سازتان بدنتان را افزایش دهید. ( این عمل همان گرمازایی غذاست). رژیم غذایی که پر از پروتئین باشد راحت تر می‌تواند کمک کند با حفظ عضلات، بر پیری نیز مقابله کنید.

حتما غذای کافی بخورید

در دوران پیری حفظ عضلات بیشتر از لاغری اهمیت دارد و بهترین کار آن است که بدن را برای مدت طولانی گرسنه نگه ندارید. با گرسنه ماندن بدن متابولیسم آن نیز کند می شود. سعی کنید تعداد وعده های غذایتان را افزایش دهید تا بیش از اندازه گرسنه نمانید و از خوردن غذاهای پر کالری نیز پرهیز کنید.

چای سبز بنوشید

برای شما پیشنهاد ویژه ای داریم، برای افزایش متابولیسم بدنتان از چای سبزاستفاده کنید. با خوردن این نوشیدنی مقوی میتوانید 4 تا 5 درصد متابولیسم بدنتان را افزایش دهید. چای سبز کافئین و ترکیبات گیاهی دارد که قادر است حتی در زمان استراحت نیز متابولیسم بدنتان را افزایش دهد.

با انجام ورزش روزانه به هر طریقی حتی در خانه با استفاده از برنامه های از پیش تعیین شده دستگاه های هوازی مانند تردمیل، پیروی از رژیم غذایی اصولی و مناسب با سنتان می توانید عضلات را حفظ کرده و از کم شدن متابولیسم بدنتان جلوگیری کنید و پیر شدن را به تعویق بیندازید و همیشه جوان تر از سنی که هستید به نظر برسید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :

سایر مقالات

دلایل توقف کاهش وزن! آیا با وجود دیسک کمر می توانیم بر روی تردمیل راه برویم؟ بهترین زمان برای تمرین و کاهش وزن چه زمانی می باشد؟ با کمک این ترفندها سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید! چگونه دوچرخه ثابت مناسب خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم) چگونه دوچرخه ثابت مناسب خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت اول) اصول طلایی در پیاده روی برای تقویت استخوان ها چگونه چربی سوزی را در زمان دویدن بر روی تردمیل بالا ببریم؟ 10 مزیت شاخص برای دوچرخه ثابت تردمیل های چند کاره به کمک سلامت و لاغری شما می آیند با کمک تردمیل در سال جدید تناسب اندام خود را بدست آورید با کمک پیاده روی ژن چاقی را در خود سرکوب کنید! با کمک تردمیل متابولیسم بدنتان را افزایش دهید! قبل از بارداری با کمک تردمیل به تناسب اندام برسید! افزایش اعتماد به نفس با کمک تردمیل! نکاتی موثر برای بیشتر شدن انگیزه ورزش کردن ثبیت وزن با کمک تردمیل بدترین توصیه های رسیدن به تناسب اندام را بشناسید! تجهیزات مورد نیاز برای حفظ تناسب اندام در خانه ورزش با تردمیل بعد از غذا خوردن
نمایش همه
علاقه مندی ها ()