چگونه ارتفاع زین دوچرخه مان را تنظیم کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر

برای اینکه در زمان استفاده از دوچرخه و سواری کردن با آن احساس خوبی داشته باشید و بدنتان دچار مشکلی نشود اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم دوچرخه و اجزای آن متناسب با قد و سایز خودتان است. با این کار علاوه بر خود حتی از دوچرخه نیز عملکرد بهتری خواهید دید و دوچرخه سواری برای تان لذت بخش تر خواهد شد.

زمانی که بدن شما در موقعیت مناسبی قرار داشته باشد کیفیت دوچرخه سواری تان نیز بهتر خواهد شد. موقعیت فیزیکی شما اگر بر روی دوچرخه بسیار راحت باشد لازم نیست برای سواری انرژی زیادی مصرف کنید و زودتر از حد معمول خسته شوید.

در این مقاله با استفاده از استنادهای علمی شما را راهنمایی می کنیم که چگونه ارتفاع، موقعیت، زاویه زین دوچرخه تان را تنظیم نمایید تا سواری مطلوب و بدون مشکلی داشته باشید.

چگونه ارتفاع زین دوچرخه مان را تنظیم کنیم؟

چگونه زین دوچرخه را تنظیم کنیم؟

زمانی که زین دوچرخه تان را به درستی تنظیم کنید می تواند تا 90 درصد میزان ناراحتی شما را در زمان سواری برطرف کند و شما راحت تر پدال بزنید. در زمان خرید به سایز دوچرخه ای که می خرید توجه داشته باشید که با فیزیک بدن تان تناسب درستی داشته باشد.

قبل از هر کاری ارتفاع زین تان را متناسب با قد خود تنظیم کنید، شاید این کار زیاد مهم به نظر نرسد اما تنظیم زین بر روی کنترل پدال ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. زمانی که شما پدال دوچرخه تان را بیش از حد متناسب خود پایین بیاورید در زمان رکاب زدن استرس زیادی بر روی زانوها وارد می شود و حتی اگر ارتفاع زین تان زیاد باشد به پدال های دوچرخه تسلط کافی را نخواهید داشت و دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

اغلب والدین در زمان شروع دوچرخه سواری کودکانشان ارتفاع زین را کمتر از حد طبیعی تنظیم می کنند که این کار اصلا درست نیست و سبب می شود کودکان در زمان دوچرخه سواری زودتر از حد معمول خسته شوند و بدتر دوچرخه سواری دشواری را تجربه خواهند کرد.

اگر این کار اصلاح نشود دیده شده حتی این کودکان در دوران بزرگسالی نیز این عادت را ترک نکرده اند و همیشه زین دوچرخه خود را پایین تر از حد معمول تنظیم می کنند.

یک از راه هایی که می توانید از آن طریق ارتفاع دوچرخه تان به صورت درست و علمی تنظیم کنید آن است که بر روی دوچرخه بنشینید، پاهایتان را بر روی پدال ها بگذارید و با تکیه دادن دوچرخه به دیواری یا با کمک گرفتن از فردی زاویه پدال ها را در موقعیت ساعت های 6 و 12 قرار دهید.

بعد از اینکه یکی از پدال ها در بالاترین حالت خود و دیگری را در پایین ترین نقطه اش قرار دادید پاشنه پا را بر روی پدال ها بگذارید. اگر پای پایینی به طور کامل صاف و کشیده بود موقعیت زین دوچرخه مناسب و درست است و اگر پای شما خم شده باشد، یعنی ارتفاع زین تان درست نیست و باید آن را بالاتر ببرید. در زمان دوچرخه سواری اگر شما یا هر فرد دیگری فقط بر روی قسمت باریک زین می نشینید نشانگر آن است که ارتفاع زین بسیار زیاد است و باید آن را به درستی تنظیم کنید. حالت درست جایگاه زین آن است که با نشستن بر روی زین پاهای شما زمانی که روی پدال ها قرار می گیرند، ‌زانوها در پایین ترین نقطه چرخش پدال ها کمی خم می شوند، در غیر این صورت موقعیت زین دوچرخه درست نیست و باید آنها را اصلاح کنید.

در زمان تنظیم زین توجه داشته باشید که اگر زین عقب تر از معمول قرار داشته باشد به کمرتان آسیب خواهد رساند و باعث کوفتگی عضلانی شما خواهد شد. حتی در صورتی که زین به محور دوشاخ نزدیک باشد پدال زدن و دوچرخه سواری شما کیفیت بدی پیدا خواهد کرد و دچار مشکل خواهید شد.

حواستان به شکستگی و انحراف زین دوچرخه باشد

ممکن است بدون اینکه شما متوجه شوید زین دوچرخه شکسته شده باشد و سبب انحراف آن شود. هر زمان که نوک زین دوچرخه به سمت جلو خم شده باشد یا حتی بدن شما در حین دوچرخه سواری به سمت جلو تمایل داشته باشد باید زین تان را بررسی کنید، زیرا این موقعیت بدنی شما را دچار مشکل خواهد کرد و سبب درد و خستگی دست ها، آرنج و شانه هایتان می شود. بهترین حالت زین آن است که موازی با زمین باشد نه به سمت بالا و نه پایین منحرف شود تا مشکلی نیز برای تان به وجود نیاورد.

هر چه از مدت زمانی که دوچرخه سواری می کنید بگذرد بدنتان راحت تر با دوچرخه تناسب پیدا می کند و انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت و بعد از مدتی در زمان دوچرخه سواری احساس راحتی خواهید داشت و فقط از ورزش کردن تان لذت خواهید برد.

تئوری در دنیای دوچرخه سواری وجود دارد که توسط آزمایشات دانشمندان ثابت شده است. این تئوری آن است که ارتفاع برای زین یک دوچرخه 109 درصد از طول پای دوچرخه سوار است. طول پای تان از زمین تا جایی که پا به بدن متصل می شود را اندازگیری کنید، البته ایستاده و بدون کفش، عدد بدست آمده را در 1.09 ضرب کنید.

عددی که بدست می آورید فاصله بین پدال (در پایین ترین نقطه چرخش) و زین است. اگر با نتیجه بدست آمده ارتفاع زین شما خیلی تفاوت داشت باید آن را درست کنید و البته فراموش نکنید که ارتفاع زین باید طوری باشد که شما با آن راحت باشید و دچار مشکلی نشوید.

امروزه فرمول جدید دیگری برای دوچرخه های جدیدتر و مدرن تر وجود دارد که این فاصله در 0.67 ضرب می شود، یعنی فاصله مرکز محور پدال زنی تا سطح روی زین در نظر گرفته می شود. در این حالت زانوهای با زاویه مناسبی خم می شوند و دچار مشکلی نخواهید شد.

خمیدگی ایده آل زانو چقدر است؟

میدانید که زانو درد از مشکلات متداولی در زمان دوچرخه سواری است که اغلب افرادی که مبتدی هستند و اطلاعات کافی ندارند ممکن است به این مشکل مبتلا شوند. زمانی که با تنظیمات نادرست مدت زمان طولانی پدال بزنید قطعا زانو درد را تجربه خواهید کرد. اگر این مشکل را تجربه کردید حتما بدانید که ارتفاع زین شما نادرست بوده یا‌ دنده ای که انتخاب کرده اید صحیح نیست یا در کل موقعیت پاهای شما درست نمی باشد. پدال ها که در حالت افقی قرار دارند زانوها باید بالای پدال ها در یک خط مستقیم قرار بگیرند و در این حالت است که زاویه زانو 25 تا 30 درجه است بهترین زاویه برای زانوهاست.

با توجه با این تمهیداتی که گفته شد حتما می توانید موقعیت درست پاهایتان را پیدا کنید تا دچار دردهای مضمن زانو یا در کل پاها نشوید و از دوچرخه سواری لذت ببرید.

ارسال نظر

هادی : 0935408
6 0
مطالب بسیار جالب مفید و کاربردی بود
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()