تاثیر تقویت عضلات مرکزی در کیفیت دوچرخه سواری!

10 / 10
از 1 کاربر

اگر دوچرخه سواری حرفه ای هستید، حتما می دانید که هرچه قدر هم عضلات پای شما قوی باشد و از قدرت بالایی برخوردار باشد، اما بدون داشتن عضلات مرکزی نیرومند قادر نیستید آن طور که باید بر روی دوچرخه رکاب بزنید؛ بنابراین این را به یاد داشته باشید که تقویت عضلات مرکزی بدن یکی از اصلی ترین تمریناتیست که موجب بهبود هرچه بیشتر رکاب زدن بر روی دوچرخه خواهد شد.

تاثیر تقویت عضلات مرکزی در کیفیت دوچرخه سواری!

عضلات مرکزی بدن شامل: عضلات شکم، فیله کمر و تحتانی پشت بوده و در صورتی که ضعیف باشند تاثیر منفی بر عملکرد پاها هنگام دوچرخه سواری می گذارد. یکی از روش هایی که باعث می شود اهمیت این موضوع را به خوبی درک نمایید، این است که با رها کردن دست ها از فرمان، هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه به مسیر تان ادامه دهید و بتوانید با قدرت پنجه پا بر روی رکاب فشار وارد آورید؛ حال اگر همین حرکت را هنگام رکاب زدن در سربالایی اجرا کنید، بی شک بازدهی تان نصف خواهد شد و در این هنگام است که تاثیر نیروی عضلات میانی بدن را به خوبی درک می کنید.

عضلات مرکزی بدن همانند ستونیست که با تقویت و نیرومند ساختن آن، از فشار به سایر عضلات بدن کاسته می شود که همین امر مانع از خستگی زودرس حین دوچرخه سواری خواهد شد؛ همچنین با توجه به این امر می توانید با قدرت بیشتری به رکاب زدن بپردازید. بنابراین قرار نیست شما حتما یک دوچرخه سوار حرفه ای باشید تا عضلات میانی بدن را تقویت نمایید، بلکه دوچرخه سواران آماتور نیز برای دوچرخه سواری با کیفیت، باید عضلات این نواحی را به خوبی تقویت نمایند.

اهمیت تقویت عضلات مرکزی در دوچرخه سواری

تقویت کردن عضلات در دوچرخه سواری به حدی مهم است که باعث می شود شما به دوچرخه سواری حرفه ای تبدیل شوید؛ به همین دلیل اگر عضلات مرکزی بدن تان ضعیف باشد، بی شک از شما دوچرخه سوار خوبی نخواهد ساخت. درست است که داشتن پاهای قوی و عضلات چهارسر و دو قلو بهترین گزینه برای دوچرخه سواریست اما هنگامی که شما مدت رکاب زدن را افزایش می دهید، لگن تان روی زین بالا و پایین شده و موجب درد در عضلات پایینی کمر می شود که در نتیجه سرعت کاهش یافته و واکنش شما را کند خواهد کرد.

هنگام خستگی حین رکاب زدن بر روی دوچرخه، این عضلات مرکزی بدن است که قبل از عضلات پا خسته شده و باعث تاثیر منفی در روند رکاب زدن می شود؛ درست است که داشتن پاهای قوی و عضلانی یکی از با ارزش ترین دارایی های یک دوچرخه سوار به شمار می آید اما برخورداری از عضلات مرکزی قوی و نیرومند از مهم ترین مکمل هاییست که موجب تکمیل رکاب زدن می شود. علاوه بر این داشتن عضلات مرکزی ورزیده، مانع از حرکات غیر ضروری اندام بالاتنه حین دوچرخه سواری شده و همین امر از اتلاف بیش از حد انرژی هنگام رکاب زدن جلوگیری می کند.

با قرار گرفتن بر روی دوچرخه ، شما قادرید نواحی که بر روی زین، فرمان و رکاب است را به خوبی تقویت کنید اما این مثلث باعث نخواهد شد که عضلات مرکزی بدن تقویت شود و در اصل نیازمند تمرینات دیگریست تا بتوانید به خوبی آن را نیرومند سازید. هر تمرینی که شامل استفاده از عضلات پشت و شکم شما به طور هماهنگ باشد، یک تمرین مرکز بدن به حساب می ‌آید. برای مثال: استفاده از وزنه ‌های آزاد به شیوه ‌ای که مستلزم محکم نگهداشتن بالا تنه باشد، می ‌تواند چندین ماهیچه عضلات مرکزی بدن تان را تمرین دهد و تقویت کند.

اجرای تمرینات نیرومند سازی عضلات مرکزی نیاز به تجهیزات ورزشی نداشته و می توانید در منزل نیز با تمرینات متمرکز بر این نواحی، موجب تقویت آن ها شوید. تنها با 10 دقیقه زمان در طول روز، عضلات کمربند تنه که شامل: عضلات مورب شکمی و عضلات عرضی شکمیست کاملا تثبیت شده و همچنین تاثیر به سزایی در تقویت عضلات تحتانی پشتی از جمله: عضلات مایل شکمی، سرینی کوچک، همسترینگ یا عضلات پشت ران و خم کننده های لگن دارد؛ در نتیجه تمامی عضلات مرکزی بدن به خوبی تقویت می شوند و به عنوان بخشی به هم پیوسته عمل می کنند.

تمرین پل یک تمرین مرکز بدن کلاسیک است که اجرای آن بسیار آسان می باشد؛ تنها کافیست به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را کمی خم کنید، پشت تان را در وضعیت خنثی نگه دارید، نه به آن قوس دهید و نه پشت تان را به زمین فشار دهید. از کج کردن باسن تان اجتناب کنید، عضلات شکم را به خوبی سفت کرده و باسن تان را از زمین بلند کنید تا با زانوها و شانه‌ هایتان در یک راستا قرار بگیرد. بدون اینکه فرم بدن را تغییر دهید، ‌این وضعیت را هر چقدر که می ‌توانید حفظ کنید.

تمرینات مرکز بدن به عضلات لگن، کمر، باسن و شکم شما می ‌آموزند که به طور هماهنگ کار کرده و ‌این امر منجر به تعادل و ثبات بهتر حین دوچرخه سواری خواهد شد. بنابراین اگر تصمیم دارید به دوچرخه سواری حرفه ای تبدیل شوید یا از ابتدای امر دوچرخه سواری با کیفیتی را اجرا نمایید، بهتر است بر روی عضلات مرکزی بدن تمرکز کرده و به یاد داشته باشید که تقویت این عضلات در رکاب زدن و کیفیت عملکرد شما حین دوچرخه سواری به شدت تاثیر گذار خواهد بود.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()