تسریع کاهش وزن با دوچرخه سواری!

9 / 10
از 1 کاربر

دوچرخه سواری ورزشی مهیج است که علاوه بر تضمین سلامتی، موجب تناسب اندام می شود؛ بنابراین با رسیدن به وزن ایده آل، اعتماد به نفس نیز بالا رفته و همین امر از سوی دیگر به جلوگیری از افسردگی و ایجاد حس خوب در فرد دوچرخه سوار می انجامد. تمرین بر روی دوچرخه گردش خون را افزایش داده و باعث اکسیژن رسانی بیشتر به اعضای بدن، به خصوص نواحی درگیر حین دوچرخه سواری خواهد شد.

فواید این ورزش بی شمار بوده و کمتر پیش می آید افرادی که دوچرخه سواری می کنند با توجه به مزایای آن، ورزش را دنبال کنند و بیشتر به جنبه تفریحی دوچرخه سواری دقت می نمایند؛ در صورتی که با شروع رکاب زدن بر روی دستگاه، شما از فواید آن بهرمند شده و در جهت سلامتی تان در کنار تفریح روزانه بر روی دوچرخه رکاب می زنید.

تسریع کاهش وزن با دوچرخه سواری!

دلایل علمی وجود دارد که ثابت می کند، دوچرخه سواری به صورت متدام موجب تسریع روند کاهش وزن در افراد خواهد شد.

دوچرخه سواری باعث خستگی مفاصل زانو نمی شود!

برخلاف باور عموم، دوچرخه سواری هیچ گونه تاثیر منفی بر روی زانوها نداشته و موجب فشار به آن ها نخواهد شد؛ با توجه به پیشرفت علم در تولید دستگاه های ورزشی، می توانید با خیال راحت بر روی دوچرخه، ساعت ها رکاب بزنید زیرا دوچرخه های امروزی از سیستم دنده دهی برخوردار بوده و همین امر موجب می شود که میزان خستگی و فشار به زانوها تا حد قابل توجهی کاهش یافته و فرد با آسودگی خاطر به دوچرخه سواری بپردازد.

با توجه به این موضوع حتی افراد با وزن ها سنگین، می توانند دوچرخه ای را انتخاب نمایند که علاوه بر تحمل وزن آن ها، با برخورداری از سیستم دنده دهی، رکاب زدن را راحت کرده و در هر مسیری بتوانند به آسانی رکاب بزنند. این سیستم تعبیه شده در دوچرخه همچنین مانع از خستگی فرد حین دوچرخه سواری می شود و همین امر باعث می شود که ساعت های بیشتری بتوان به دوچرخه سواری پرداخت.

دوچرخه سواری باعث تقویت عضلات می شود!

وقتی شما دوچرخه سواری می کنید، عضلات بدن تان به صورت گروهی درگیر خواهد شد که از جمله آن ها می توان: عضلات سرینی، عضلات مفاصل ران، چهار سر ران و همسترینگ که همان عضلات پشت ران می باشد، نام برد. این عضلات با رکاب زدن بر روی دوچرخه به خوبی تقویت شده و پس از مدتی بافت ماهیچه ای نازکی را در پایین تنه تان به خصوص در نواحی پا و عضلات سرینی ایجاد خواهد کرد. عضلات ماهیچه های دست نیز به دلیل کنترل فرمان دوچرخه پس از مدتی قوی می شود.

علاوه بر تقویت عضلات پایین تنه، دوچرخه سواری باعث تقویت عضلات مرکزی بدن می شود که شامل نواحی: عضلات شکم، فیله کمر و تحتانی پشت است؛ با تقویت این عضلات عملکرد پا حین رکاب زدن نیز تقویت شده و تاثیر مثبتی در کیفیت دوچرخه سواری خواهد داشت. حال اگر عضلات مرکزی قوی تر باشد و دیرتر خسته شود، فشاری که شما به وسیله پاها یتان روی رکاب می آورید، بیشتر خواهد بود و می توانید با قدرت بیشتری به دوچرخه سواری بپردازید.

دوچرخه سواری باعث افزایش متابولیسم بدن می شود!

روند تبدیل غذاها در بدن به سوخت و انرژی برای انجام فعالیت های فیزیکی را متابولیسم می گویند؛ هر چه متابولیسم سریع تر باشد، بدن با سرعت و نیز کارایی بیشتری قادر به هضم و جذب غذا ها و سوزاندن چربی ها می باشد. وقتی شما به صورت متدام به تمرین بر روی دوچرخه بپردازید، متابولیسم بدن تان نیز تغییر کرده و باعث می شود که کالری های مصرفی در طی روز به انرژی تبدیل شده و حین رکاب زدن با استفاده از این انرژی، چربی سوزی نمایید.

توده های بدن مثل توده عضلانی، مسئول میزان متابولیسم اصلی هستند، از این رو هر چه میزان این توده های خالص را کاهش دهد، متابولیسم اصلی را نیز پایین می آورد. به همین دلیل است که باید موقع کاهش وزن، حجم عضلانی خود را حفظ کنید. حین دوچرخه سواری با تقویت عضلات که در اصل رابطه ای مستقیم با متابولیسم بدن دارد، موجب از بین رفتن چربی های اضافه می شوید، بنابراین در ورزش های هوازی مانند: دوچرخه سواری، به دلیل طولانی بودن مدت تمرین، بدن وارد فاز چربی سوزی می شود.

دوچرخه سواری پس از اتمام تمرین نیز باعث کالری سوزی می شود!

با توجه به این امر که دوچرخه سواری ورزشی هوازی بوده و موجب از بین رفتن مقادیری زیادی کالری حین رکاب زدن می شود و نیز با اجرای تمرینات مقاومتی موجب تقویت عضلات به خصوص ماهیچه های پایین تنه خواهد شد، پس از اجرای تمرین نیز بدن برای بازسازی عضلات فعال و بافت ماهیچه ای تا ساعت ها در حال کالری سوزی خواهد بود. دوچرخه سواری با از بین بردن چربی های اضافه بدن پس از تمرین نیز از چربی های بدن در جهت ترمیم عضلات تغذیه کرده و با استفاده از کالری اضافه ذخیره شده در بدن، باعث تقویت عضلات در حال استراحت خواهد شد.

با توجه به نکات ذکر شده در بالا می توان گفت: دوچرخه سواری، در لاغری تاثیر به سزایی داشته و با تمرینات متداوم و پی در پی موجب تسریع در روند از بین بردن چربی های اضافه بدن می شود. بنابراین شما می توانید با داشتن یک برنامه دقیق با استفاده از تمرین بر روی دوچرخه، در کنار تفریحات روزانه خود موجب سرعت بخشیدن به سوزاندن چربی های اضافه بدن، تناسب اندام و سلامتی قلب و عروق شوید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()