نکات اساسی در مورد موقعیت مناسب بر روی دوچرخه

10 / 10
از 1 کاربر

دوچرخه سواری یک از انواع ورزش هوازی است که باید در زمان اجرای آن بدن شما دارای حالت مناسبی باشد تا دچار آسیب یا مشکل خاصی نشوید. در زمان دوچرخه سواری توجه داشته باشید که در اصطلاح بدن تان تطبیق پذیری خوبی با این دستگاه داشته باشد و برای این کار باید اصولی را رعایت کنید.

در زمان دوچرخه سواری به علایم و نشانه هایی که از بدن تان دریافت می کنید توجه داشته باشید و با سرعت به آنها پاسخ دهید. به طور مثال به دردهای شدید که از زانوها یا کمرتان احساس می کنید بی توجه نباشید، زیرا با ادامه آنها دوچرخه سواری نیز برای شما خسته کننده خواهد شد و از ادامه دادن آن منصرف می شوید.

نکات اساسی در مورد موقعیت مناسب بر روی دوچرخه

فراموش نکنید هر کس دارای موقعیت بدنی خاصی است که باید آن را بر روی دوچرخه نیز حفظ کند و لازم نیست قانون یکسانی برای تمام دوچرخه سواران اجرا شود. قوانین باید متناسب با شرایط بدنی اجرا شوند و در زمان دوچرخه سواری وضعیت راحتی داشته باشید.

سپس بعد از اجرای قوانین با کمی دوچرخه سواری به درستی یا نادرستی آن ها پی ببرید. برای مثال موقعیت قرارگیری شما بر روی دوچرخه، به طول پاها، دست ها و تحرک بدن شما بر روی این وسیله ورزشی بستگی دارد.

برای دوچرخه سواری به فرمول های زیاد و پیچیده ای احتیاج نیست و بهتر است همیشه راه های ساده تر را انتخاب کنید. در ادامه راههای ساده ای را به شما یادآوری می کنیم تا وضعیت راحتی در زمان دوچرخه سواری داشته باشید. این نکات برای تمامی انواع دوچرخه سواران، اعم از افراد حرفه ای و مبتدی نیز کاربرد دارد و می توانید از آنها استفاده کنید.

**اولین کاری که باید آن را درست انجام دهید انتخاب دوچرخه ای متناسب با خودتان است و بعد از آن تنظیم ارتفاع زین دوچرخه است. درست بودن جای زین در زمان دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد و به داشتن فرم مناسب کمک زیادی می کند.

برای تنظیم زین باید پاها در بهترین حالت خود بر روی دوچرخه قرار داشته و عضلات در حالت کشیده باشند. زمانی که این حالت را بر روی دوچرخه داشته باشید کیفیت پدال زن و سرعت تان نیز افزایش پیدا می کند. ارتفاع زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید پاها به پدال ها بچسبد و زانوها نیز در این حالت کمی خم باشند و تحت هیچ شرایطی زاویه زیادی به خود نگیرند.

زمانی که زین را در ابتدای سوار شدن به درستی تنظیم کنید عملکرد دوچرخه سواری تان بهتر خواهد شد و احساس راحتی نیز در زمان سواری با دوچرخه خواهید داشت. فراموش نکنید که زین دوچرخه شما بهتر است بدون انحراف به عقب یا جلو با زمین موازی باشد.

در زمان تنظیم کشویی زین نیز دقت کنید تا از مقدارهای نشانه گذاری شده (مقادیر ماکسیمم و مینیمم) زین فراتر نروید و در این صورت مکان مناسبی برای زین تان پیدا خواهید کرد.

** در زمان دوچرخه سواری به گردن و کمرتان نیز توجه کنید تا موقعیت درستی داشته باشند. به طول تنه دوچرخه خود توجه داشته باشید، هر چه طول دوچرخه بیشتر باشد، شما را به سمت جلو بیشتر خمیده می شوید و بر روی کیفیت پدال زدنی تان نیز تاثیر خواهد گذاشت. سعی کنید تنه دوچرخه نیز با شما تناسب داشته باشد تا برای گرفتن فرمان دوچرخه لازم نباشد بیش از اندازه خم شوید و بعد از مدت زمان کوتاهی دچار درد در نواحی مانند کمر، گردن، شانه ها شوید.

** فراموش نکنید که کمر درد زیاد شما با ارتفاع کم دوشاخ دوچرخه ارتباط زیادی دارد. اگر این قسمت از دوچرخه را به درستی تنظیم نکنید بعد از مدتی سواری بر روی دوچرخه درد و کوفتگی زیادی در نواحی مانند باسن، یا ران ها احساس خواهید کرد. بهترین حالتی که دوشاخ دوچرخه می تواند قرار بگیرد آن است که هم سطح زین دوچرخه تان باشد.

البته این نکته را نیز به یاد داشته باشید که اگر دوچرخه شما از نوع کوهستانی است باید دوشاخ آن کمی پایین تر از زین دوچرخه قرار بگیرد.

بر روی دوچرخه ها سیستمی برای تنظیم دوشاخ تعبیه نشده است اما می توانید پیچ های موجود بر روی فرمان کمک بگیرید و با شل یا سفت کردن آنها ارتفاع فرمان دوچرخه را تنظیم نمایید.

در هنگام انتخاب و خرید دوچرخه تان برای راحتی بیشتر به چگونگی فرمان دوچرخه توجه بیشتری داشته باشید. فرمانی را انتخاب کنید که پهنای آن با پهنای شانه های شما تقریبا برابر باشد. اگر به دنبال دوچرخه کوهستانی برای خرید می گردید بهتر است دوچرخه کوهستانی را انتخاب کنید که فرمان آن حتی بیشتر از شانه های شما باشد. فراموش نکنید هر چه پهنای فرمان و سطح تماس دست های شما با آن بیشتر باشد، راحت تر می توانید دوچرخه تان را کنترل کنید. با نکاتی که در این مقاله به شما یادآوری کردیم می توانید دوچرخه تان را در موقعیت مناسبی تنظیم کنید و دچار مشکلات زیادی نشوید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()