چگونه از درد دست در زمان دوچرخه سواری پیشگیری کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر

دوچرخه علاوه بر اینکه مزایای زیادی برای بدن و سلامتی آن دارد اگر با شرایط مناسبی انجام نشود ممکن است ما را دچار زیادی کند. خسته شدن عضلات بدن یکی از دلایل عمده آسیب دیدگی‌ دوچرخه‌سواران است که با کمی تدیبر میتوان آنها را از بین برد و از به وجود آمدن آنها جلوگیری کرد.

در زمان انجام دادن دوچرخه سواری باید مراقب باشید که بدن تان در بهترین وضعیت قرار داشته باشد تا دچار آسیب های زیادی نشوید. قبل از سوار شدن بر روی دوچرخه تان آن را چک کنید تا در شرایط درستی داشته باشد، زیرا نداشتن وضعیت خوب دوچرخه شما را نیز دچار مشکلات زیادی خواهد کرد.

چگونه از درد دست در زمان دوچرخه سواری پیشگیری کنیم؟

به یاد داشته باشید قبل از سوار شدن بر روی دوچرخه تنظیمات لازم را انجام دهید، زیرا در غیر این صورت این شما هستید که باید آسیب های احتمالی را تحمل کنید. به طور مثال، یکی از تنظیماتی که نباید قبل از سوار شدن بر روی دوچرخه فراموش کنید تنظیم ارتفاع زین است، زیادی بلند یا کوتاه بودن زین دوچرخه شما را به دردسر می اندازد.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن برای شما در حین دوچرخه سواری به وجود بیاید بی حس شدن دست ها یا در اصطلاح فلج شدن دست هاست. در زمان به وجود آمدن این مشکل دست های شما حسی ندارند و شما نمی توانید به خوبی فرمان دوچرخه را بگیرید و کنترلی روی آن نخواهید داشت.

زمانی که فشار زیادی روي عصب اولنار يا مياني و مچ دست وارد شود، بی حسی به این قسمت ها منتقل می شود. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل یا حتی درمان آن بهتر است به توصیه هایی که در ادامه این مقاله برای شما آورده ایم توجه کنید.

جالب است بدانید اعصاب اولنار در انتهاي كف دست در مقابل شست از مچ واقع شده است به این قسمت در اصطلاح پاشنه دست گفته می شود. پاشنه دست درست جایی است که با استفاده از آن فرمان دوچرخه را می گیرید. از ميان كانال Guyon این عصب عبور می کند و از طریق استخوان‌هاي مچ و دست فشرده مي‌شود. اگر در زمان گرفتن دسته های دوچرخه فشار زیادی به آنها وارد شود دست بی حس می شود و اگر به آن توجه نداشته باشید کم کم دست به طور کامل بی حس خواهد شد.

راه‌حل‌های درمان فلج دست

توجه داشته باشید که در زمان گرفتن فرمان دوچرخه دست های شما زاویه‌ درستی داشته باشند و از هرگونه فشار اضافی بر روی مچ دستتان که عصب ها را تحت فشار قرار دهد جلوگیری کنید. دست‌ها را طوری روی فرمان دوچرخه قرار دهید که مچ دست کمترین فشار و خمیدگی را متحمل شود. در هر زمان که در حال دوچرخه سواری بودید احساس بی حسی دست تان را داشتید بهتر است موقعیت دست تان را تغییر دهید و فشار را از پاشنه دست خود بردارید. این بی حسی یا خستگی مداوم دست هایتان مشکل متداولی نیست و این قضیه را عادی ندانید و در جهت رفع آن بکوشید.

درد، لرزش و ناراحتی کوچک در دست را جدی بگیرید و از آن سرسری رد نشوید. از به وجود آمدن مصدومیت های جدی پیشگیری کنید تا بتوانید این ورزش دلنشین را ادامه دهید.

زمانی که در قسمتی از بدن مخصوصا دست هایتان که در این مقاله مورد بحث ما هستند احساس درد دارید این مورد در بلند مدت با هر تدبیری که انجام داده اید از بین نمی رود، باید پیگیری های لازم را انجام دهید تا درمان کامل داشته باشید.

باید اینقدر تغییرات و اصلاحات انجام دهید تا با دوچرخه تان تناسب صحیح داشته باشید. به طور مثال باید آنقدر ارتفاع زین را بالا و پایین کنید یا تنظیمات دیگر را تکرار نمایید که به یک تناسب درستی برسید. در زمان اجرای تنظیمات باید به ارتفاع زین و حتی دوشاخ دوچرخه تان توجه داشته باشید، زیرا این مسئله تاثیر زیادی بر روی سلامتی شما و پیش آمدن انواع بیماری ها و مشکلات خواهد داشت.

به تعویض کننده دنده دوچرخه توجه کنید

با وجود تناسب کامل با دوچرخه تان ممکن است اگر شیفتر یا (تعویض کننده دنده) تان به درستی کار نکند شما دچار مشکلات زیادی شوید. اگر شیفر دوچرخه تان به کمی بالا یا پایین تمایل داشته باشد مچ دست های شما را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. هم راستا با ساعد باید شیفتر قرار بگیرد تا لازم نباشد در زمان ترمز گرفتن به مچ دستتان فشار بیاورید و آن را در زاویه ای نامناسب قرار دهید.

محلی که دسته های دوچرخه را می گیرید نقطه تماس کل بدن تان با دوچرخه است. به یاد داشته باشید که برای حفظ سلامتی تان فقط به دستگیره ها تکیه نکنید و همان طور که گفته شد فقط برای حمایت کنندگی از آنها استفاده کنید. دستگیره های خوب، آزادی عمل او را محدود نمی کنند و البته مدل دوچرخه سواری در تعیین نوع دستگیره های دوچرخه بسیار موثر است. به طور مثال دوچرخه های کورسی دستگیره هایی با مدل صاف دارند، اما دوچرخه های کوهستانی که معمولا آنها را در جاده ها ناهموار و کوهستانی استفاده می کنند دستگیره های گرد تر و متورم تری دارند.

به خاطر بسپارید که بهترین کاری که می توانید برای پیشگیری از کوفتگی دست ها انجام دهید، آن است آنها را تکان داده تا جریان خون در آنها پخش شود و خستگی سلول هایتان را از بین برود. بنابراین موقعیت دست ها تان را هر از چند گاهی تغییر دهید تا دچار مشکلی نشوید، حتی نوع نشستن یا کار کردن شما بر رویه بدن تان تاثیر می گذارد و ممکن است در زمان دوچرخه سواری مانند درد و کوفتگی خود را ظاهر کند. در زمان کار حتی اگر کارمند هستید و باید مدت زمان طولانی را بنشینید بهتر است بر روی صندلی که می نشینید بسیار راحت باشید و بین خود و آن تناسبی برقرار کنید. سعی کنید تناسب طبیعی با صندلی تان داشته باشید و این کار را با تغییر ارتفاع میز یا صندلی یا حتی تعویض صندلی انجام دهید.

حتما با پزشک مشورت کنید

بهتر است فراموش نکنید که اگر درد یا کوفتگی تان ادامه داشت حتما به نزد پزشکی متخصصی بروید و از کمک های طبی یا حتی دارویی آن استفاده کنید. ادامه دار بودن هر دردی عادی نیست و باید به پیش دکتر مجربی مراجعه کنید تا سریعتر سلامتی تان را بدست آورید و بتوانید از دوچرخه سواری لذت ببرید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()