چرا باید ورزش کاردیو انجام داد؟

10 / 10
از 1 کاربر

حرکات ورزشی کاردیو تمریناتی هستند که با انجام دادن آنها می توانید خطر مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی- عروقی را کاهش دهید. تمرینات کاردیو سبب می شوند کارایی عضلات تان بیشتر شود و با فعالیتی که انجام می دهید گردش خون در بدن تان افزایش پیدا کرده و راحت تر به لاغری و کاهش وزن دست پیدا خواهید کرد و از مزایای زیاد آن بهره مند می شوید.

تمرینات کاردیو دقیقا چه تمریناتی هستند؟ یا اصلا چه فرقی با سایر تمرینات ورزشی دارند؟ پاسخی برای این سوالات دارید؟ اگر اطلاع چندانی از پاسخ این سوالات ندارید بهتر است با ما همراه باشید.

چرا باید ورزش کاردیو انجام داد؟

ورزش کاردیو شامل حرکات ورزشی ثابتی مثل دویدن نیست و در کل به تمریناتی کاردیو گفته می شود که می توانند ضربان قلب و سرعت تنفس شما را بالا ببرند و در مدت زمانی می توانند باعث بهبود عملکرد قلبی، شش‌ها و سیستم گردش خون شوند.

شاید الان به ذهنتان برسد که فعالیت‌های فیزیکی دیگر هم مانند جابه‌جایی وزنه‌ها، حتی کارهای عادی مانند حمام رفتن و راه رفتن ساده نیز سبب افزایش ضربان قلب خواهند شد، آیا آنها نیز تمرینات کاردیو محسوب می شوند؟ باید گفت که این گونه فعالیت ها کاردیو محسوب نمی شوند و برای اینکه تمرینات کاردیو شرایطی دارد و باید بتواند علاوه بر بالا بردن ضربان قلب و تعداد تنفس را بالا برده و بدن شما را نیز به چالش بکشد.

درست مثل تمرینات عضلات پشت بازو که عضلات پشت بازو را به چالش می‌کشند یا تمرینات شکم که عضله‌ شکم را تحت فشار قرار می‌دهند.

فعالیت‌هایی مانند: پیاده روی، دوچرخه سواری همان طور که میدانید حتی با سرعت کم نیز برای سلامتی ما بسیار مهم مفید هستند، اما تمرینات کاردیو محسوب نمی شوند آن هم به این علت که بدن شما را تحت فشار قرار نمی دهند.

در خانه یا باشگاه با کمک تردمیل پیاده روی کنید یا بر روی دوچرخه ثابت تمرین انجام دهید. تمرینات و ورزش هوازی یکی از انواع تمرینات کاردیو هستند و به کسب و حتی ارتقای سلامتی ما نیز کمک می کنند. بدن مانند خودرویی است که انجام تمرینات هوازی مانند سوخت برای شروع فعالیت آن لازم است. بسته به طول و شدت تمرینات شما سوخت معمولی دریافت خواهید کرد یا هوازی انجام داده و در واقع سوخت سوپر به بدن تان می رسانید.

برای انجام تمرین کاردیو مراقب ضربان قلب تان باشید

تمرینات کاردیو درست است که باید شدت و مدت بالایی داشته باشد، اما این شدت نباید به سلامتی شما لطمه ای وارد کند تا دچار مشکل شوید. لازم نیست فرمول ریاضی خاصی را در نظر بگیرید یا با دستگاه های خاص تعداد ضربان قلب تان را در کنترل کنید. این را در نظر بگیرید در زمان ورزش هوازی مانند پیاده روی نباید تعداد ضربان قلب تان درحین راه رفتن به قدری بالا برود که نتوانید راحت صحبت کنید و در این زمان ادامه دادن ورزش به این شدت به قلب و در کل به بدنتان آسیب خواهد رساند و نباید این کار را ادامه دهید.

نوع تمرین مهم نیست بلکه نحوه‌ی انجام دادن آن اهمیت پیدا می‌کند. حرکات اینتروال می توانند تعداد ضربان قلب تان را بالا ببرند بدون اینکه دچار مشکلی شوید.

تمریناتی مانند: پیاده روی تند، دویدن، دوچرخه سواری و بالا رفتن از پله‌ها و ... همگی می توانند جزو تمرینات کاردیو به حساب آیند و برای بدن بسیار سودمند باشند.

کاردیو می‌تواند شامل تمریناتی با شدت کم تا متوسطی مثل دویدن و دوچرخه سواری باشد. تمرینات پرشدت اینتروال که در در عرض 20 تا 120 ثانیه انجام می‌شوند و پس از آن بدن زمانی هر چند کوتاه وقت برای استراحت دارد برای بدن مفید هستند و می توانند سلامتی بدن را ارتقا دهند.

فعالیت‌های کاردیو باید به گونه ای انجام شوند که عضلات بزرگی مانند عضلات چهار سر ران را تحت فشار قرار دهند، زیرا این عضلات هستند که برای فعالیت و رشد بیشتر به اکسیژن احتیاج دارند.

کاردیو نیز یکی از فعالیت‌های سالمی است که می‌توانید در طی روز برای ارتقای سلامتی تان مانند مسواک زدن صحیح و داشتن خواب کافی شبانه‌ و ... آن را انجام دهید.

زمانی که سیستم قلبی و عروقی خود را به چالش‌ می کشید بدن را تقویت کرده و می‌توانید ظرفیت آنها را نیز افزایش دهید و عمل پمپ اکسیژن و خون به عضلات راحت تر انجام خواهد شد. جالب است بدانید ضربان قلب در هنگام استراحت، پایین‌تر می‌آید که همین امر باعث کاهش فشار وارد بر عضلات خواهد شد.

به‌طور خلاصه، تمرینات کاردیو به قلب و شش‌ها کمک می‌کند تا در طول تمرینات و استراحت عملکرد بهتری داشته باشند.

تمرینات کادریویی را انتخاب نمایید که بتوانید به صورت روزانه آنها را اجرا کنید؛ به طور مثال استخر یا دوچرخه که در دسترس شما نیستند نمی توانند گزینه خوبی برای تمریناتتان باشند و تمریناتی مانند پیاده روی را انتخاب کنید که بتوانید در خانه با کمک تردمیل یا حداقل نزدیک خانه آن را انجام دهید.

تمرینات را اینتروال اجرا کنید تا بتوانید به نحوه احسنت از فعالیت تان نتیجه بگیرید و فقط اطمینان حاصل کنید که بتوانید آن را روزانه اجرا نمایید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()