چرا وزن کم نمی کنیم؟!

9 / 10
از 22 کاربر

حتما شما هم این تجربه را داشته اید که با شروع رژیم غذایی و پیروی از یک برنامه مشخص غذایی در ابتدا به‌شدت هیجان‌زده‌اید و با پیروی درست از آنها به صورت منظم وزن کم می کنید و همه‌چیز عالی به‌نظر می‌رسد. اگر این رویه را ادامه داده باشید پس از مدتی می بینید که روند کاهش وزن کند یا گاهی متوقف می شود و هر کاری هم که انجام می دهیم این وزن لعنتی از سرجایش تکان نمی خورد. گاهی این توقف باعث دلسرد شدن اکثر افرادی می شود که قصد کرده اند وزن خود را پایین بیاورند و به تناسب اندام برسند و رژیم را نیمه کاره رها می کنند.

چرا وزن کم نمی کنیم؟!

بسیاری از افراد همیشه این سوال را در ذهن دارند که چرا علی رغم کم غذا خوردن و رعایت رژیم های غذایی نتوانستند وزن از دست بدهند و دلیل ثابت ماندن وزنشان چیست؟ در این مقاله عواملی که نقش موثری در ثابت ماندن وزن شما دارد را با یکدیگر بررسی می کنیم تا با اطلاع از آنها راحت تر بتوانید مشکل‌تان را حل کنید.

در ابتدای دوران رژیم بدن بدون تلاش زیاد با ما همراهی کرده و وزن از دست می دهد و به سوختن چربی ها در بدنمان کمک خواهد کرد ولی بعد از مدت کوتاهی در زمان وزن کم کردن بدن از خود مقاومت نشان می دهد و کمتر وزن کم خواهیم کرد و به جایی بدن ما را می رساند که کاهش وزن در بدنمان متوقف خواهد شد.

هورمون ها، غذایی که می خورید و مقدار آبی که بدنتان نگه می دارد، همگی بر میزان کاهش وزن‌ ما موثرند و گاهی سبب می شوند وزن ما تا چند هفته از سرجایش تکان نخورد. اگر به تازگی ورزش کردن را شروع کرده اید به یاد داشته باشید به دلیل اضافه شدن عضله در بدن تغییر وزنی احساس نخواهید کرد. این را فراموش نکنید که کم شدن میزان چربی بدن اهمیت دارد نه اینکه فقط وزن کم کنید. برای اطلاع از این موضع نیز بهتر اندازه های اندام هایتان مانند کمر بازو ران ها و ... را داشته باشید تا تغییرات آنها را به خوبی مشاهده کنید.

یکی از روش های خوب دیگر برای ایجاد انگیزه جهت ادامه پروژه رژیم دقت ‌کردن به چگونگی فرم قرار گرفتن لباس‌ها‌ روی بدن‌تان است که این کار باعث ایجاد انگیزه در شما می شود. خوردن مواد پروتئینی که از عوامل موثر برای کاهش وزن است را فراموش نکنید. خوردن پروتئین به متابولیسم شما کمک خواهد کرد و میزان کالری سوزی بدن را حدود 80 تا 100 کالری افزایش خواهد داد و حتی سبب می شود در طی روز کمتر غذا بخورید و اشتهای کاذب شما برای خوردن هله هوله های مضر کمتر شود.

وعده صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی است که نباید آن را حذف کنید و بهترین کار آن است که در این وعده پروتئین مصرف نمایید تا کمتر گرسنه شوید. این کار به کم شدن متابولیسم در طی روز کمک زیادی می‌کند. همان طور که میدانید سرعت متابولیسم در بدن ما بسیار در لاغری تاثیر گذار است و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

حواس‌تان به چیزهایی که می‌خورید و حتی مقدار آنها باشد. اغلب افراد به دلیل مشغله های کاری و روزمرگی های همیشگی حواسشان به خورد و خوراکشان نیست و نمی‌دانند واقعا چقدر غذا می‌خورند. مطالعات نشان می‌دهد برای رسیدن به لاغری باید بر چیزهایی که می خورید نظارت داشته باشید و حتی آنها را یادداشت کنید. تجربه نشان داده است افرادی که غذاهایی که می خورند و مقدار مصرفی‌شان را یادداشت می‌کنند یا حتی از وعده‌های غذایی‌شان عکس می‌گیرند وزن بیشتری نسبت به دیگران از دست خواهند داد.

بعضی افراد غذاهایی با کالری بالا مصرف می کنند و گمان هم نمی کنند زیاد غذا خورده اند، در صورتی که برخی از مواد غذایی دارای کالری بالایی هستند با اینکه حجم کمی دارند و به چشم نمی آیند. اگر مدتی است که وزن کم نمی‌کنید، باید کالری‌های غذاهای مصرفی‌تان را زیر نظر بگیرید. کالری شمار های آنلاین یا نرم‌افزارهای محاسبه‌ی کالری امروزه طراحی شده اند و در دسترس هستند که می توانید به رایگان از آنها استفاده کنید.

اگر این کار را برای مدت کوتاهی انجام دهید متوجه می شوید چقدر باید غذا بخورید و لازم نیست دائما کالری و حتی اندازه غذاهایتان را زیر نظر بگیرید. برای رسیدن به لاغری به کیفیت غذایتان نیز توجه کنید کیفیت به‌اندازه‌ی کمیت غذا مهم است. با خوردن غذاهای سالم می‌توانید باعث بهبود و ارتقای سطح سلامتیتان شوید. تا جایی که می توانید حدالامکان از غذاهای سالم و کامل استفاده کنید که نه تنها به بدنتان آسیب نرسانند بلکه به روند لاغری شما نیز کمک کنند، مانند: میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و ….

انجام دادن ورزش را فراموش نکنید؛ پیاده روی، دویدن، شنا و… تمرینات کاردیو هستند که می توانند شما را برای رسیدن به لاغری کمک کنند. با انجام دادن این ورزش ها می توانید به روند کالری سوزی خود کمک کنید. اگر به هر دلیلی نمی توانید به خارج از منزل بروید و فعالیتی داشته باشید بهتر است برای خانه دستگاه های هوازی مانند: تردمیل یا دوچرخه ثابت و ... تهیه کنید تا بتوانید با انجام دادن فعالیت روند چربی سوزی را در بدن حفظ و حتی آن را بالا ببرید.

در خوردن غذاهای سالم مانند: میوه، آجیل، سبزیجات و ... نیز پرخوری نکنید. همان طور که می دانید با پرخوری مقدار زیادی غذا بر خلاف نیاز واقعی بدن ما وارد دستگاه گوارش می شود و شما را از رژیمتان ناخواسته دور می کند، زیرا حتی غذاهای کاملا سالم نیز کالری دارند با خوردن بیش از حد آنها ممکن است رژیم شما شکسته شود.

در دوران رژیم انجام ورزش های مقاومتی حتی در حد سبک را فراموش نکنید. بلند کردن وزنه نیز یکی از این ورزش های مقاومتی است که در هر شرایطی می توانید این کار را انجام دهید. این کار به شما کمک می کند عضلاتتان را در دوران رژیم حفظ کنید و برای سوخت و ساز بدنتان آنها را فدا نکنید.

در زمان رعایت رژیم غذایی به نوشیدنی هایی که می خورید نیز توجه داشته باشید. همان طور که می دانید نوشابه و دلستر و ... پر از قند مضر برای بدن هستند که به چاق شدن ما کمک می کنند. در زمان رژیم خوردن آبمیوه های طبیعی را نیز محدود کنید و مراقب اندازه مصرفتان باشید، زیرا یک لیوان آب میوه گاهی انرژی چند میوه و قند آن را وارد بدن ما می کند بدون اینکه ما احساس سیری کنیم.

میدانید که خوب خوابیدن اثرات بسیار مهمی بر سلامتی جسم و روح ما دارد و میتواند در کاهش وزن و افزایش وزن ما نیز تاثیر زیادی داشته باشد. نوشیدن آب در دوران رژیمتان را فراموش نکنید، زیرا خوردن آب به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. ثابت شده است نوشیدن آب متابولیسم بدن شما را افزایش داده و باعث افزایش چربی سوزی در بدن می شود. شاید رژیم‌ گرفتن برای مدت بسیار طولانی ایده‌ی خوبی نباشد. اگر پس از چندین ماه روند کاهش وزن‌تان متوقف شده است، شاید وقت آن باشد که به بدن‌تان استراحت بدهید.

کالری مصرفی‌تان را حدود 100 تا 200 کالری در روز افزایش داده، بیشتر بخوابید و وزنه بزنید تا قوی‌تر شوید و عضله‌سازی کنید. سعی کنید 1 تا 2 ماه قبل از اینکه مجددا برای کاهش وزن تلاش کنید، سطح چربی بدن‌تان را ثابت نگه دارید. اگر بعد از مدت طولانی با رعایت تمام نکات باز هم دیدید که وزن شما پایین نمی آید بهتر است طرز فکرتان را درباره‌ی رژیم و اصلا مقوله لاغری عوض کنید. بهترین کار آن است که هدف شما شادتر، سالم‌تر و متناسب‌تر بودن باشد و با این کار کم کم مشاهده خواهید کرد وزن شما نیز کم خواهد شد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :

سایر مقالات

دلایل توقف کاهش وزن! آیا با وجود دیسک کمر می توانیم بر روی تردمیل راه برویم؟ بهترین زمان برای تمرین و کاهش وزن چه زمانی می باشد؟ با کمک این ترفندها سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید! چگونه دوچرخه ثابت مناسب خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم) چگونه دوچرخه ثابت مناسب خود را انتخاب کنیم؟ (قسمت اول) اصول طلایی در پیاده روی برای تقویت استخوان ها چگونه چربی سوزی را در زمان دویدن بر روی تردمیل بالا ببریم؟ 10 مزیت شاخص برای دوچرخه ثابت تردمیل های چند کاره به کمک سلامت و لاغری شما می آیند با کمک تردمیل در سال جدید تناسب اندام خود را بدست آورید با کمک پیاده روی ژن چاقی را در خود سرکوب کنید! با کمک تردمیل متابولیسم بدنتان را افزایش دهید! قبل از بارداری با کمک تردمیل به تناسب اندام برسید! افزایش اعتماد به نفس با کمک تردمیل! نکاتی موثر برای بیشتر شدن انگیزه ورزش کردن ثبیت وزن با کمک تردمیل بدترین توصیه های رسیدن به تناسب اندام را بشناسید! تجهیزات مورد نیاز برای حفظ تناسب اندام در خانه ورزش با تردمیل بعد از غذا خوردن
نمایش همه
علاقه مندی ها ()